ЕЛЕКТРОННИЙ АРХІВ НУ "ЧЕРНІГІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА" | НАУКОВІ ВИДАННЯ НУ "ЧЕРНІГІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА" |
ЕЛЕКТРОННИЙ КАТАЛОГ | НОВІ НАДХОДЖЕННЯ |
ІСТОРІЯ УСПІХУ | ФОНД ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАНЬ |
УНІКАЛЬНА ЧЕРНІГІВЩИНА | ТЕМАТИЧНІ ОГЛЯДИ ЛІТЕРАТУРИ |
ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ГЕНОЦИДУ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ
18 травня 1944 року радянська влада здійснила насильницьку депортацію кримськотатарського народу з території Кримського півострова. Протягом кількох днів сотні тисяч кримських татар були насильно вивезені до віддалених районів Узбекистану, Казахстану, Сибіру та інших регіонів СРСР. Людей вивозили в товарних вагонах у нелюдських умовах, без достатньої кількості їжі, води та медичної допомоги. За різними оцінками, внаслідок депортації загинуло до 46% всього кримськотатарського населення.
Цей злочин супроводжувався масовими репресіями, знищенням культурної спадщини та забороною кримським татарам повертатися на історичну батьківщину. Депортація призвела до трагічного розриву між поколіннями, втрати домівок, руйнації соціальних структур і мови.
Пам’ять про ці події має виняткове значення для кримськотатарського народу та всієї української нації, оскільки вона нагадує про необхідність захисту прав людини, боротьби з етнічною дискримінацією та недопущення повторення подібних трагедій у майбутньому.
Так, постановою Верховної Ради України «Про визнання геноциду кримськотатарського народу» від 12 листопада 2015 року № 792-VIII депортація кримських татар з Криму у 1944 році визнана геноцидом кримськотатарського народу, а 18 травня в Україні установлено Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
До уваги читачів:
- інформаційні матеріали (добірки книг про історію і культуру Криму, художні та документальні фільми);
- історична довідка.
БІБЛІОТЕЧНЕ ВИДАННЯ
Інформаційно-бібліографічним відділом Наукової бібліотеки НУ «Чернігівська політехніка» підготовлено:
- Анотований бібліографічний покажчик кандидатських та докторських дисертаційних робіт, захищених в спеціалізованих вчених радах Національного університету «Чернігівська політехніка» (2010 – 2024 рр.) / уклад. Т. А. Сіденко. – Чернігів: Наукова бібліотека НУ «Чернігівська політехніка», 2025. – 546 с.
Бібліографічний покажчик містить відомості про захищені з 2010 по 2024 рр. у спеціалізованих вчених радах Національного університету «Чернігівська політехніка» дисертації на здобуття вчених ступенів кандидата та доктора наук за різними спеціальностями. Видання розраховане на науковців, викладачів, аспірантів.
НАЙБЛИЖЧИЙ ВЕБІНАР ВІД КОМПАНІЇ CLARIVATE
Clarivate є власником і виробником потужних ресурсів та інструментів, що допомагають науковцям проводити, аналізувати, презентувати наукові дослідження на світовому рівні.
Завдяки зверненням науковців та МОН України, компанія Clarivate прийняла рішення продовжити безкоштовні освітні програми українською. Clarivate запрошує, за можливості, в цей складний для країни час долучатися до вебінарів. Вебінари безкоштовні, українською у ZOOM. Необхідна попередня реєстрація. Передбачено сертифікат учасника за умови присутності більше 90 % основного часу вебінару.
Research Smart
- 29 травня 10:15-11:15 Тема: Досліджуйте, аналізуйте та будьте на крок попереду: Картування дослідницького ландшафту за вашою темою. Тези: Приєднуйтесь до нашого вебінару, щоб дізнатися, як орієнтуватися в міжнародній дослідницькій діяльності навколо новаторської теми. Дізнайтеся, як бути в курсі останніх відкриттів, знайомтеся з найкращими роботами, журналами та ключовими лідерами думок. Відкрийте для себе потужні аналітичні інструменти для повного розуміння дослідницького ландшафту, співпраці державного та приватного секторів і фінансування, а також зберігання та візуалізації ваших результатів. Реєстрація
Записані вебінари українською від Clarivate тут; від Elsevier тут.
БІБЛІОТЕЧНЕ ВИДАННЯ
Інформаційно-бібліографічним відділом Наукової бібліотеки НУ «Чернігівська політехніка» підготовлено:
- Національний університет «Чернігівська політехніка»: історія та сучасність : бібліограф. покажч. / уклад. Н. С. Лузіна. – Чернігів : Наукова бібліотека НУ«Чернігівська політехніка», 2025. – 209 с.
Цьогоріч Національний університет «Чернігівська політехніка» святкує свою 65-ту річницю, яка є не лише свідченням багатої історії закладу, а й символом його невпинного розвитку, інновацій та служіння суспільству. З моменту свого заснування університет став осередком знань, науки та творчого розвитку для тисяч молодих людей, що прагнуть стати фахівцями високого рівня. Він об’єднав у собі вікові традиції та сучасні інноваційні підходи до освіти, перетворившись на справжній центр формування майбутнього нашої держави.
Національний університет «Чернігівська політехніка» – це не лише заклад освіти. Це унікальна спільнота людей, що з року в рік творить нову історію, залишаючи вагомий слід у науковому, культурному та суспільному житті України. Яскрава історія закладу знайшла своє відображення в публікаціях у засобах масової інформації, повідомленнях у мережі Інтернет.
Бібліографічний покажчик є зібранням публікацій про історію Національного університету «Чернігівська політехніка». Хронологічні рамки охоплюють період від року заснування (1960) до сьогодення (2025).
НОВЕ НАДХОДЖЕННЯ ДО ФОНДУ
Науково-виробничий журнал «Охорона праці» – це щомісячне, повноформатне, багатоколірне, ілюстроване видання на 64 сторінках з додатком «На допомогу спеціалісту з охорони праці».
Журнал є організатором Міжнародної конференції з охорони праці, яка проводиться в Україні вже вісім років поспіль, а також семінарів та тренінгів з актуальних для сфери безпеки та гігієни праці питань.
Головні теми квітневого номера:
- Штучний інтелект у системах управління: можливості та ризики нових технологій
- Експерти проти нових вимог: чи скасують наказ Мінекономіки?
- Розробляємо професійні стандарти
- Способи підтримання ментального здоров’я на роботі
- Судова практика щодо відшкодування шкоди потерпілим на виробництві
- Про зміни до законодавства з питань ринкового нагляду
- Вивчаємо новації в законодавстві про права осіб з інвалідністю
- Обговорюємо зміни до Типового положення про навчання і перевірки знань з питань ОП
Запрошуємо до читальної зали Наукової бібліотеки НУ «Чернігівська політехніка» (корпус 1, кабінет № 149).
ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ТА ПРИМИРЕННЯ
Законом України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років» встановлено День пам’яті та примирення, який відзначається щороку 8 травня з метою вшанування пам’яті всіх жертв Другої світової війни 1939-1945 років.
Запроваджуючи цю пам’ятну дату, Україна прагнула доєднатися до європейської традиції відзначення перемоги у Другій світовій війні, пошанування всіх борців із нацизмом та жертв війни. Україна відзначає День пам’яті та примирення в умовах повномасштабної збройної агресії росії. Сучасна війна також супроводжується жахливими воєнними злочинами з боку російської армії та політично-військового керівництва рф.
Бажаємо всім нам незабаром відсвяткувати ще один великий День перемоги!
Український інститут національної пам’яті пропонує:
ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ У ЗАКЛАДАХ ВИЩОЇ ОСВІТИ
Міністерство освіти і науки та Міністерство цифрової трансформації України спільно з експертами розробили рекомендації щодо відповідального використання штучного інтелекту в закладах вищої освіти.
Документ містить поради для викладачів, студентів, адміністрацій ЗВО та дослідників, що допоможуть ефективно інтегрувати ШІ в освітній і науковий процес.
Заклади вищої освіти можуть ознайомитися з прикладами впровадження політик щодо використання ШІ, які базуються на найкращих практиках іноземних освітніх закладів. У документі розглядають різні сценарії інтеграції ШІ в навчальний процес – від певних обмежень до заохочування використання ШІ залежно від типу завдання та на розсуд викладача.
- Ознайомитися з рекомендаціями можна за посиланням.
- Надати зворотний зв'язок щодо ефективності та практичної користі запропонованих рекомендацій можна, заповнивши відповідну форму.
ЧИТАТИ – ЦЕ МОДНО!
Бібліотека вітає переможця проєкту «Читати – це модно!» студента другого курсу Миколу Бабко (спеціальність "Інженерія програмного забезпечення")!
Микола любить читати з дитинства, відвідував бібліотеку у своєму містечку. Віддає перевагу таким жанрам як фентезі, містика, жахи.
Серед улюблених авторів – Ніл Гейман та Стівен Кінг. Зараз увага хлопця зосереджена на навчанні, але читання залишається важливою частиною його життя.
На сторінках проєкту «Читати – це модно!» упродовж двох років Микола запропонував нашим читачам близько сорока видань.
Бажаємо переможцю захопливих книжок, успіхів у навчанні, гарних друзів, активної життєвої позиції, добрих справ в ім'я України!
Чекаємо наших любих читачів у новому сезоні онлайн-проєкту, який стартує восени.
Умови участі, дати, архів на сторінці сайту бібліотеки «Соціокультурна діяльність».
БІБЛІОТЕЧНЕ ВИДАННЯ
Інформаційно-бібліографічним відділом Наукової бібліотеки НУ «Чернігівська політехніка» підготовлено:
- Дашевський Володимир Зіновійович : біобібліограф. покажч. / уклад. Н. С. Лузіна. – Чернігів : Наукова бібліотека НУ «Чернігівська політехніка», 2025. – 16 с.
Цьогоріч Національний університет «Чернігівська політехніка» святкує свою 65-ту річницю, яка є не лише свідченням багатої історії закладу, а й символом його невпинного розвитку, інновацій та служіння суспільству.
З моменту свого заснування університет став осередком знань, науки та творчого розвитку для тисяч молодих людей, що прагнуть стати фахівцями високого рівня. Він об’єднав у собі вікові традиції та сучасні інноваційні підходи до освіти, перетворившись на справжній центр формування майбутнього нашої держави.
Національний університет «Чернігівська політехніка» – це не лише заклад освіти. Це унікальна спільнота людей, що з року в рік творить нову історію, залишаючи вагомий слід у науковому, культурному та суспільному житті України. У кожному навчальному закладі є люди, які стають не просто вчителями, а справжніми провідниками у світі знань, наставниками і прикладом для своїх студентів.
Біобібліографічний покажчик знайомить з біографією та науковою діяльність В. З. Дашевського – заступника директора Чернігівського філіалу КПІ з навчальної роботи в 1965-1985 роки, доцента доцента кафедри вищої математики та теоретичної механіки.
НОВІ НАДХОДЖЕННЯ
Праці викладачів Національного університету "Чернігівська політехніка"
Іванишин, В. А. Інженерна геологія : навч. посіб. / В. А. Іванишин, М. М. Корзаченко, Т. Р. Ганєєв. – Чернігів : РВВ НУ "Чернігівська політехніка", 2025. – 251 с. : іл. – Електронна копія існує. URI: http://ir.stu.cn.ua/123456789/32267
Навчальний посібник містить інформацію про загальні поняття інженерної геології, основні відомості про Землю, мінерали і гірські породи, геологічні та інженерно-геологічні процеси, основи гідрогеології, інженерно-геологічні дослідження для будівництва.
Призначений для здобувачів вищих навчальних закладів, а також для магістрів, аспірантів, інженерно-технічних працівників, будівельників.
Теплова підготовка стаціонарних газових двигунів акумульованою енергією : монографія / В. С. Вербовський, І. В. Грицук, Г. В. Жук, О. В. Вербовський, В. В. Кальченко. – Чернігів : РВВ НУ "Чернігівська політехніка", 2025. – 210 с. : іл. – Електронна копія існує. URI: http://ir.stu.cn.ua/123456789/32268
У монографії запропоновано підхід до вирішення науково-прикладної задачі щодо удосконалення забезпечення теплової підготовки стаціонарних газових двигунів внутрішнього згорання у складі електростанцій шляхом використання акумульованої енергії за допомогою теплових акумуляторів фазового переходу. Розроблена система теплової підготовки з використанням акумульованої енергії, яка конструктивно входить до систем мащення і охолодження газового двигуна та виконує частину їх функцій. Удосконалено методику розрахунку для оцінки впливу роботи системи теплової підготовки та її складових на паливну економічність, викиди шкідливих речовин з відпрацьованими газами, а також час теплової підготовки - прогріву газового двигуна.
Видання призначено для магістрів і аспірантів технічних університетів і інститутів Національної Академії Наук України, а також фахівців транспортного і машинобудівного комплексу, які працюють у галузі експлуатації двигунів внутрішнього згорання, електростанцій на їх основі і засобів транспорту.
МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ РАДІАЦІЙНИХ АВАРІЙ І КАТАСТРОФ
26 квітня – день пам'яті про найбільшу техногенну катастрофу та вшанування героїзму пожежників, військовослужбовців, будівельників, науковців, медиків, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
З часу Чорнобильської катастрофи пройшло 39 років, але подвиг цих людей назавжди записано до літопису людської мужності, він навічно залишиться у пам'яті українського народу.
- До Дня пам'яті Чорнобильської трагедії Науковою бібліотекою підготовлена віртуальна виставка «Чорнобиль: без права на забуття»
- До теми: ВОГОНЬ ЧОРНОБИЛЯ (Інтерактивний музейний мультимедійний науково-інформаційний проект - постійно діюча віртуальна виставка)
БІБЛІОТЕЧНЕ ВИДАННЯ
Інформаційно-бібліографічним відділом Наукової бібліотеки НУ «Чернігівська політехніка» підготовлено:
- Харчові технології : рекомендаційний покажчик / уклад. Н. С. Лузіна. – Чернігів : Наукова бібліотека НУ "Чернігівська політехніка", 2025. – 37 с.
Рекомендаційний покажчик містить інформацію щодо наукових видань, навчальної, методичної літератури з фонду Наукової бібліотеки з теми «Харчові технології» та вебресурси, що висвітлюють дані питання.
Покажчик розрахований на допомогу навчальному процесу і може бути корисним студентам у процесі навчання та викладачам у науково-методичній і викладацькій діяльності.
ДО УВАГИ ЧИТАЧІВ!
Повідомляємо про нові надходження літератури до фонду нашої бібліотеки:
Бюлетень за I квартал 2025 року.
ЗАПРОШУЄМО НА ФОТОВИСТАВКУ
Завдяки співпраці Наукової бібліотеки НУ «Чернігівська політехніка» та фотоклубу «Прекрасне поруч» 25 березня відбувся цікавий мистецький захід - відкриття звітної виставки клубу.
Багато представників чернігівської творчої спільноти, співробітників, студентів та гостей зібралося у стінах нашої гостинної читальної зали. У цей надважкий час такі зустрічі та спілкування допомагають зберегти внутрішню рівновагу, знайти емоційну підтримку та можливість для самовираження. Наукова бібліотека запрошує всіх охочих до виставкової галереї, і нехай ці світлини подарують вам естетичну насолоду та щирі емоції!
Також раді повідомити, що бібліотека отримала в дар видання першого клубного фотоальбому, в якому представлено близько двохсот різножанрових робіт 25 авторів. Видання доступно до перегляду.
Більше наших фото на фотохостингу Flickr.
ПОБАЧИВ СВІТ ЧЕРГОВИЙ НОМЕР «БІБЛІОКУР’ЄРА»
Науковою бібліотекою Національного університету «Чернігівська політехніка» випускається регіональне професійне видання – Інформаційний бюлетень «БІБЛІОКУР’ЄР».
Бібліокур’єр : Інформаційний бюлетень Наукової бібліотеки Національного університету «Чернігівська політехніка». – 2025. – № 5 (42). – 8 с.
Новий випуск містить інформацію в наступних розділах:
- НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ (Бібліотечні видання ; Віртуальні виставки ; Запрошуємо на фотовиставку)
- АКТУАЛЬНО (Передплата на 2025 рік)
- НОВІ НАДХОДЖЕННЯ (Художня література)
- СВІТ ОЧИМА БІБЛІОТЕКАРЯ (Усе минає, лише небо вічне)
Запрошуємо до читання!
НОВІ НАДХОДЖЕННЯ ДО ФОНДУ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ
Шановні читачі! Пропонуємо до вашої уваги бібліографічний огляд нових надходжень наукової та навчальної літератури.
Нові надходження до Наукової бібліотеки Національного університету «Чернігівська політехніка» за І квартал 2025 року [Електронний ресурс] : [презентація] / Інформаційно-бібліографічний відділ. – Чернігів : Наукова бібліотека НУ "Чернігівська політехніка", 2025. – Електрон. дані (1 відеофайл PowerPoint).
За новими надходженнями звертатися до наукової бібліотеки:
- корпус 1 (каб.149); корпус 8 (каб. 6).
Довідки:
- Інформаційно-бібліографічний відділ ibv_nb@stu.cn.ua
- Відділ документів з соціально-правових наук bib.soc.prav@stu.cn.ua
НОВІ НАДХОДЖЕННЯ
Праці викладачів Національного університету "Чернігівська політехніка"
- Resilient and Sustainable Future: ESG in Higher Education : monograph / edited by Martina Rasticova, Nataliia Versal, Nataliia Tkalenko. – Riga : Baltija Publishing, 2024. – 298 p.
У рамках проєкту «Зміцнення стійкості університетів: Чесько-українське партнерство у сфері цифрової освіти, наукової співпраці та управління різноманіттям», ініційованого Університетом Менделя у співпраці з КНУ імені Тараса Шевченка, Чернігівською Політехнікою та NGO Professional Network of Research and HE Managers in Ukraine (PNRM) за підтримки Міністерства закордонних справ Чехії, вийшла друком монографія «Resilient And Sustainable Future: ESG In Higher Education».
Монографія є результатом міжнародної співпраці та об’єднала дослідників із різних університетів України та Чеської Республіки. Серед авторів – представники Національного університету «Чернігівська політехніка»: Наталія Буяльська, Ольга Мельник, Анатолій Приступа, Наталія Ткаленко та Сергій Цибуля.
Видання досліджує впровадження ESG-принципів у закладах вищої освіти та демонструє, як університети України адаптуються до викликів воєнного стану.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ФОТОВИСТАВКИ
Фотоклуб «Прекрасне поруч» працює з листопада 2012 року у Центральній бібліотеці ім. М. Коцюбинського Чернігівської міської комунальної централізованої бібліотечної системи.
Упродовж свого існування фотоклуб об'єднав у дружний творчий колектив як досвідчених фотографів, так і початківців та став ефективним простором для натхнення, самовираження й спілкування. Також фотоклуб робить вагомий внесок у популяризацію чернігівської фотографії через проведення фотовиставок, участь у різних мистецьких проєктах та їх організацію, особисті здобутки фотоклубівців.
На засіданнях значна увага приділяється обговоренню фотографій. Кожен автор має можливість принести на розгляд свої роботи, а також висловити свою думку стосовно робіт інших. Серед фотоклубівців є члени Національної спілки фотохудожників України та професійні фотографи, які виступають координаторами процесу обговорення та за потреби дають корисні поради. В наш надважкий час творче спілкування допомагає відвідувачам фотоклубу зберегти внутрішню рівновагу, знайти емоційну підтримку та можливість для самовираження. Активно практикуються виїзні засідання, виходи на пленери та зустрічі з цікавими людьми.
За час існування фотоклубу роботи його членів демонструвались у багатьох містах України та за кордоном. Серед фотоклубівців є переможці й призери національних та міжнародних фотоконкурсів, учасники престижних всеукраїнських і міжнародних виставок. Важливим творчим здобутком фотоклубу «Прекрасне поруч» торік стало видання першого клубного фотоальбому, в якому представлено близько двохсот різножанрових робіт 25 авторів.
Вже понад сім років за ініціативою відомого чернігівського фотохудожника Сергія Тарабари у фотоклубі проводяться клубні тематичні фотоконкурси, які стали ефективним засобом стимулювання творчої активності авторів та розкриття їх фотомистецького потенціалу. За підсумками цих фотоконкурсів проводяться звітні фотовиставки. Звітна виставка фотоклубу «Прекрасне поруч», яка представлена до вашої уваги, складається з 40 різножанрових робіт 16 авторів. Ці роботи були переможцями 22 клубних фотоконкурсів, що проводилися на засіданнях протягом 2023-2024 років.
Бажаємо приємного перегляду, нехай ця виставка подарує вам естетичну насолоду та щирі емоції! Читальна зала Наукової бібліотеки Національного університету «Чернігівська політехніка» чекає на відвідувачів!
ВІДНОВЛЕННЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
17 березня до Наукової бібліотеки НУ «Чернігівська політехніка» завітав відомий чернігівський історик Сергій Бутко, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області.
Сергій Володимирович разом з колегами проводить активну дослідницьку та просвітницьку діяльність для відновлення історичної правди, популяризує засекречені раніше історичні факти серед жителів нашого регіону.
Завдяки багаторічній праці науковців було дано гідну оцінку боїв під Крутами, піднесено на державний та світовий рівень Корюківську трагедію, видано десятки книг, відкрито меморіальні комплекси, створено експозиції музеїв. Сергій Бутко презентував та подарував бібліотеці унікальні видання, присвячені подіям російсько-української війни, повстанському руху в Україні, Голодомору тощо.
Щиро дякуємо за цінний подарунок та сподіваємося на подальшу співпрацю!
БІБЛІОТЕЧНЕ ВИДАННЯ
Інформаційно-бібліографічним відділом Наукової бібліотеки НУ «Чернігівська політехніка» підготовлено:
- Денисенко Тетяна Миколаївна : біобібліограф. покажч. / уклад. С. Л. Бондар. – Чернігів : Наукова бібліотека НУ «Чернігівська політехніка», 2025. – 46 с.
Біобібліографічний покажчик присвячено науково-педагогічній діяльності Тетяни Миколаївни Денисенко – кандидата технічних наук, доцента кафедри підприємництва і торгівлі Навчально-наукового інституту бізнесу, економіки та адміністрування Національного університету «Чернігівська політехніка». До покажчика увійшли монографії, навчально-методичні праці, тези доповідей на конференціях, статті з фахових періодичних видань та збірників.
Бібліотечне видання продовжує серію покажчиків праць науковців Національного університету «Чернігівська політехніка».
ДРУЖНЯ ПІДТРИМКА
Через 1096 днів після вторгнення росії в Україну співробітники Університету Адама Міцкевича в Познані підготували два комплексні звіти:
- «Підтримка Університету Адама Міцкевича в Познані в реформуванні вищої освіти в Україні» описує діяльність у рамках трьох проєктів та проведенні 49 літніх шкіл та супутніх заходів.
- «Звіт про участь Університету Адама Міцкевича в Познані в допомозі Україні та українцям після 24 лютого 2022 року» хронологічно представляє діяльність та проукраїнські ініціативи.
«Університет, як державна установа, не був створений для надання допомоги та сприяння нужденним. Однак ми всі люди, [...] ми не могли залишатися байдужими. І як академічна спільнота ми не заплющували очі! Відданість усіх співробітників АМУ була величезною та народжена із потреби серця. Атмосфера весни та літа 2022 року незабутня. Коли закінчився великий період COVID-ізоляції, ми розпочали час спонтанної, глибокої та щирої солідарності, виявленим біженцям з України та тим, хто залишився в охопленій війною країні», — написала у передмові до звіту ректор, професор Богуміла Канівська. Сайт УАМ у версії EN ; у версії PL.
Директорка Наукової бібліотеки Національного університету «Чернігівська політехніка» Наталія Мороз брала участь у Міжнародній літній школі «Інтернаціоналізація та інтернаціоналізація вдома через віртуальний обмін: Створення мотиваційного середовища для спільного міжнародного онлайн-навчання (COIL)». Школа була організована Університетом імені Адама Міцкевича завдяки проєкту «BNI-UE-2023-23: Співпраця Університету Адама Міцкевича з університетами України в межах альянсу Європейських університетів».
- Докладніше: Участь у міжнародній літній школі / Бібліокур’єр : Інформаційний бюлетень Наукової бібліотеки Національного університету «Чернігівська політехніка». – 2024. – № 3. – С. 2.
УВАГА! ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ
Від чат-ботів до дипфейків, створений ШІ контент стає все більш поширеним в Інтернеті. Нові інструменти штучного інтелекту спрощують, швидше та дешевше створюють текст, зображення, відео тощо. Своєю чергою, шкода, яка завжди існувала в Інтернеті – шахрайство, переслідування, поляризація та упередженість – зараз «підсилюється» ШІ.
Інструменти штучного інтелекту використовуються для виготовлення новин, імітації реальності та формування громадської думки та поведінки у спосіб, який майже неможливо виявити.
Моделі штучного інтелекту, навчені на наборах даних, які відображають упередження їх творців, зміцнюють стереотипи та призводять до наслідків, які виходять за межі цифрової сфери. Як ми можемо бути поінформованими про цю технологію, що швидко змінюється?
Проєкт Data Detox Kit демонструє прості кроки, які допоможуть контролювати вашу конфіденційність в мережі, а також трішки змінити ваші цифрові секрети.
БІБЛІОТЕКА ДЯКУЄ!
Наукова бібліотека отримала в дар від викладачів кафедри архітектури та дизайну зібрання сучасної літератури, присвяченої питанням дизайну, мистецтва, будівництва, архітектури тощо.
Висловлюємо щиру вдячність за вашу щедрість, турботу про освіту та розвиток академічного середовища.
Подаровані видання стануть справжньою окрасою нашого бібліотечного фонду та важливим джерелом знань для студентів, викладачів і дослідників.
ECOBUSINESS. Екологія підприємства : #1 2025
Наукова бібліотека оформила передплату на електронний журнал «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» – головне виробничо-практичне щомісячне видання для менеджерів природоохоронної діяльності.
У свіжому номері ви ознайомитеся зі стратегією управління екологічними та соціальними ризиками Фонду часткового гарантування кредитів, тонкощами подачі інформації про стан провадження господарської діяльності у сфері поводження з відпрацьованими мастилами (оливами), рекомендаціями для забезпечення чітких правил підготовки звітів з ОВД щодо об’єктів оброблення небезпечних відходів, важливими нюансами заповнення форм 2-ТП (повітря), 1-екологічні витрати, 1-відходи тощо.
Журнал ECOBUSINESS допомагає керівникам і екологам підприємств вирішувати щоденні практичні питання, а також створювати і підтримувати ефективну систему екологічної безпеки в бізнесі.
Команда авторів журналу – провідні експерти в сфері промислової екології та представники органів влади, які вчасно і компетентно знайомлять зі змінами природоохоронного законодавства, надають оперативні поради щодо підготовки звітності та уникнення порушень і санкцій, а також допомагають формувати і застосовувати екологічно обґрунтований підхід до бізнесу. Мета команди – забезпечити практичними кейсами менеджерів та екологів підприємств, зміцнити екологічний дух та сприяти розвитку зеленої економіки в Україні.
Отримати доступ (логін та пароль) до матеріалів журналу можна написавши листа на електронну адресу інформаційно-бібліографічного відділу Наукової бібліотеки: ibv138@gmail.com.
ВІДКРИЙТЕ ДЛЯ СЕБЕ НОВУ КРАЇНУ!
Бібліотека отримала в дар чудову, стильно оформлену книгу про українців, закоханих у свою справу.
- Савостіна, Ю. #MADEINUKRAINE: купуй, смакуй, мандруй / Ю. Савостіна, Л. Тарапакіна, Ю. А. Огородник. – Друге вид. – Київ : Саміт-Книга, 2019. – 255 с. : іл.
У другій книзі #MADEINUKRAINE: КУПУЙ, СМАЙКУЙ, МАНДРУЙ журналіст Юлія Савостіна разом зі співавторами – тревел-журналістом Лалою Тарапакіною та гастрономічною дослідницею Юлією Авророю Огородник – розповідають про наймальовничіші куточки України, які варто відвідати, про найсмачніші ресторани та гастрономічні лавки з локальними продуктами й винами, про цікаві сувеніри, якісні речі та затишні готелі і, звісно ж – про людей, які все це створюють та підтримують. Юля, Лала та Аврора не йдуть протоптаними стежками та сходженими туристичними маршрутами. Вони весь час мандрують, аби знаходити нове, цікаве, корисне та досі незвідане, відкривати Україну і для її громадян, і для гостей.
Просто розкрийте книжку і вирушайте в те місце, яке для вас обрав випадок. І, можливо, ви відкриєте для себе абсолютно нову Україну, про яку до сьогодні не здогадувалися. Усі адреси, вказані в книжці, особисто перевірені та рекомендовані авторами.
Бібліотека дякує за нове надходження до фонду! Така підтримка дає можливість нашим читачам знайти ще більше цікавих та корисних книг.
БІБЛІОТЕКА ДЯКУЄ!
Наукова бібліотека НУ «Чернігівська політехніка» висловлює щиру подяку дарувальникам за поповнення бібліотечного фонду сучасною літературою.
IІ півріччя 2024 року.
«ДИВОСВІТ» СВЯТКУЄ 5 РОКІВ!
Літературна студія була започаткована у 2019 році галузевим відділом документів з соціально-правових наук наукової бібліотеки Національного університету «Чернігівська політехніка».
На зібраннях студії панує душевна дружня атмосфера. Учасники читають та обговорюють твори різних жанрів як видатних класиків світової та вітчизняної літератури, так і сучасних літераторів, презентують власні.
Вітаємо цю творчу студентську спільноту з першим ювілеєм, бажаємо натхнення!
Пропонуємо до вашої уваги поетичні та прозові твори наших талановитих студійців.
Сторінка літературної студії «Дивосвіт» на вебсайті наукової бібліотеки тут.
ЯК УКРАЇНЦІ УКРАЇНСЬКОЮ ЗАГОВОРИЛИ
Акціонерним товариством «Національна суспільна телерадіокомпанія України» створено документально-просвітницький фільм про зародження, розвиток, занепад, гоніння та розквіт української мови.
Про те, як вона формувалась, змінювалась, наповнювалась запозиченими словами й утворювала власні неологізми. Фільм поділений на п’ять історично важливих періодів: Русь, Велике Князівство Литовське, Гетьманщина, Російська імперія, радянщина. Кожна доба «говорила» своєю мовою, і тут ви вперше почуєте, як саме вона звучала в різні віки. Ведучий Олексій Гнатковський проведе глядача фільму історичними періодами. Просто, влучно, подекуди з гумором, розкаже, як розвивалася наша мова в періоди створення, розвитку, розподілу, запеклих воєн та тотальних заборон. Родзинкою фільму стали театральні мініатюри, вміло вплетені в деякі періоди. Стрічку доповнює музичний супровід з понад пів сотні композицій.
Бібліотекарки НБ Національного університету «Чернігівська політехніка» вже подивилися і дуже рекомендують цей фільм до вашої уваги! Перегляд за цим посиланням.
ЧЕРНІГІВ У ВОГНІ
Цей тритомник – спільний міжнародний проєкт газети «Чернігівщина», ОК «Північ» та Міжнародної літературно-мистецької Академії України, яка об’єднує письменників, журналістів, перекладачів, науковців, державних та громадських діячів із 70 країн.
Автори та персонажі тритомника пережили нашестя лютої російської орди, мужньо боронили рідний край і зараз разом наближають нашу Перемогу над ненависним ворогом. Попри всі шалені обстріли ракетами, артилерією і «Градами», й такі жорстокі бомбардування, Чернігів героїчно вистояв. Кожен рядок цих буквально написаний кров’ю, тому вони нікого не залишають байдужими. Причому книжки створено під час запеклої війни, незадовго після описаних подій.
Нині ці матеріали вивчають науковці, їх читають учні та студенти. Бо це – вже наша сучасна історія, не лакована, не вкрита якимось штучним, помпезним глянцем, не вигадана, а справжня, трагічна та героїчна водночас. Історія, якою ми з вами можемо справедливо пишатися. Тому ми – надзвичайно горді, що мешкаємо в місті-герої Чернігові та на Придесенні.
Бібліотека пропонує своїм читачам:
OER4UKRAINE / OER4УКРАЇНА
Лейбніцький інформаційний центр науки та технологій запрошує українських науковців, викладачів та студентів до використання та співпраці у розробці цифрових порталів освітніх і навчальних ресурсів:
«Ми віримо у відкриту, а особливо у безперешкодну та загально доступну освіту, і, у цей важкий час, хочемо запропонувати додаткову допомогу українським колегам. Пошук наукових матеріалів має бути зручним, а самі роботи доступні для використання».
Центр пропонує широкий спектр безплатних послуг, серед яких OERSI та TIB AV-Portal.
OERSI – це пошуковий індекс відкритих освітніх матеріалів:
- Понад 42.000 відкритих освітніх ресурсів
- Комбінований пошук серед національних та міжнародних репозитаріїв Open Education Resources закладів вищої освіти
- Міжмовний інтерфейс користувача (україномовна версія на етапі перекладу)
- Міжмовний пошук за заголовками, ключовими словами та анотаціями (заплановано переклад пошукових термінів на українську мову)
- Відкрите програмне забезпечення, доступні налаштування та багаторазове використання
TIB AV-Portal – портал для розміщення наукових відео:
- Понад 36 000 освітніх та наукових відеороликів, переважно з ліцензіями СС
- Центр освітніх відео для вищої школи
- Міжмовний інтерфейс та пошук (англійська / німецька)
- Стандартизовані метадані та семантичне збагачення
- Можливість постійного цитування (DOI / MFID, ORCID, ROA, EIDR)
- Довгострокове архівування
- Розміщення матеріалів відповідно до законодавства / управління ліцензіями
У рамках роботи з OER, Центр досліджує шляхи партнерства з українськими університетами та вищими навчальними закладами, щоб адаптувати свої послуги до їхніх потреб: «Якщо ви бажаєте співпрацювати, або знаєте про репозитарії, які можна інтегрувати до OER індексу, хочете публікувати наукові відео, або вам потрібна додаткова інформація, чи, можливо, ви бажаєте допомогти нам з перекладом, напишіть на цю електронну адресу: KNM@tib.eu. Сподіваємось, незабаром у нас з’явиться більше інформації для вас».
Будь ласка, скористуйтеся корисними сервісами задля піднесення вашого навчання та наукових досліджень на якісно новий рівень.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА УКРАЇНСЬКОЇ НАУКОВО-ОСВІТНЬОЇ СПІЛЬНОТИ
Українські вчені отримали можливість безкоштовного використання ресурсів Міжнародної платформи науково-технічної, природничої, медичної та суспільно-політичної літератури Research4Life щонайменше до кінця 2024 року.
Наразі майже 75 тис. книг, понад 12,5 тис. журналів і бази даних доступні для фахівців закладів вищої освіти та наукових установ України.
Завдяки платформі Research4Life забезпечується доступ до:
- повних текстів різних видів документів від відомих міжнародних видавців (Elsevier, Springer Nature, John Wiley & Sons, Taylor & Francis, Emerald, Sage Publications, Oxford University Press, Cambridge University Press, IOP Publishing та ін.);
- 39 баз даних (Dimensions, Embase, Scopus, CINAHL, Global Health, Joanna Briggs Institute EBP Database, Environmental Index, FSTA – Food Science and Technology Abstracts, Environmental Science Collection, ProQuest Dissertations & Theses Global (PQDT) та ін.);
- авторитетних наукових журналів у різних галузях знань.
Щороку партнери видавців Research4Life повідомляють про будь-які зміни в країнах, регіонах і територіях, для яких вони пропонуватимуть інформаційні ресурси через Research4Life (Hinari, AGORA, OARE, ARDI та GOALI) у наступний календарний рік.
Ось деякі новини:
- American Physical Society приєдналося як партнер, включаючи його 35 журналів, таких як Physical Review, і надає надійне джерело рецензованих досліджень, детальних статей, актуальних новин і коментарів про фізику та її місце в світі.
- Geological Society of London є новим партнером-видавцем, який пропонує 15 журналів через Research4Life, включаючи Journal of the Geological Society. Це одна з найбільших інтегрованих колекцій літератури про Землю в світі.
- World Intellectual Property Organization включає 166 книг – від річних звітів, економічних досліджень і статистичних аналізів до вступних оглядів і практичних посібників.
- Centre pour la Communication Scientifique Directe відкрив світові свою базу даних HAL (відкрита наука). Найбільші дослідницькі організації та більшість французьких університетів працюють з HAL, загальнодоступною та постійною базою даних, яка наразі містить 1370 714 наукових статей.
Інформація від наукової бібліотеки НУ «Чернігівська політехніка»:
- для отримання логіну та паролю доступу, а також за додатковою консультацією щодо користування платформою звертайтесь до Наукового відділу бібліотеки (корпус 1, кімната 151) або пишіть на адресу електронної пошти (bib.zal2@gmail.com).
НОВЕ У ПЕРЕВІРЦІ НА ПЛАГІАТ
З вересня 2024 року Національний університет "Чернігівська політехніка" почав співпрацювати з американською компанією Turnitin, LLC, яка є дочірнім підприємством Advance Publications, для перевірки наукового та навчального електронного контенту на плагіат за допомогою онлайн-сервісу Turnitin.
Онлайн-сервіс має англомовний інтерфейс.
На сайті наукової бібліотеки представлено зразок звіту з перекладом на українську мову.
Для перевірки надсилайте роботи на наступні електронні адреси:
- курсові на plagiat_stu@stu.cn.ua
- дипломи на dyplom_plagiat@stu.cn.ua
Студентам, які навчаються у корпусі № 8 (вул. Козацька, 1а), всі роботи (курсові та дипломні) для перевірки надсилати на адресу bib.soc.prav@stu.cn.ua.
Для роз'яснення читання звіту звертатися у науково-методичний відділ бібліотеки, каб. 151.
ДО УВАГИ КОРИСТУВАЧІВ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ!
Повідомляємо про нові електронні адреси корпоративної пошти фахівців наукової бібліотеки НУ "Чернігівська політехніка".
Оновлена Інформація на сторінках сайту бібліотеки:
- Структура бібліотеки http://library2.stu.cn.ua/pro_biblioteku/struktura_biblioteki/
- Послуги бібліотеки http://library2.stu.cn.ua/naukova_diyaljnistj/
ПІДТРИМКА УКРАЇНСЬКИХ НАУКОВЦІВ, ДОСЛІДНИКІВ ТА СТУДЕНТІВ
В умовах війни багато українських науковців позбавлені доступу до робочих місць та інструментів проведення досліджень. Разом з тим, доступ до наукометричних баз даних важливий для багатьох аспектів наукової діяльності. Науковці мають змогу здійснювати систематичний пошук наукової літератури, отримувати інформацію про впливовість наукових журналів та відстежувати тенденції в наукових дослідженнях.
Одна з найбільших видавничих компаній світу – Elsevier – надає безкоштовний доступ до своїх інструментів академічної підтримки, наборів даних і освітніх рішень у цей важкий час.
- ScienceDirect – провідна платформа рецензованої літератури для просування досліджень, яка поєднує в собі авторитетні повнотекстові наукові та технічні публікації з інтелектуальною інтуїтивно зрозумілою функціональністю.
- Scopus – найбільша реферативна база даних і цитат рецензованої літератури (наукових журналів, книг і матеріалів конференцій); містить розумні інструменти для відстеження, аналізу та візуалізації досліджень.
- Researcher Discovery – пілотна програма дозволяє здійснювати пошук за ключовими словами, щоб швидко знаходити дослідників, які працюють у певній галузі (ключові слова зіставляються з назвою, анотацією та назвою журналу статей понад 16 мільйонів авторів у базі даних Scopus).
- SciVal – це веб-аналітичне рішення, яке дає змогу візуалізувати ефективність досліджень, порівнювати їх з аналогами, розвивати стратегічні партнерства, визначати й аналізувати нові дослідницькі тенденції, створювати унікальні індивідуальні звіти.
- Funding Institutional – допомагає своєчасно знаходити можливості фінансування від понад 4300 державних і приватних фінансових організацій та досягти максимального успіху.
- Researcher Academy – платформа електронного навчання, яка надає безкоштовний доступ до незліченних ресурсів електронного навчання, призначених для підтримки дослідників.
- Mendeley – безкоштовний довідковий менеджер, який може допомогти вам зберігати, упорядковувати, нотувати, ділитися та цитувати посилання та дані досліджень.
Посилання на інструменти: https://www.elsevier.com/promo/ukraine-academic-support
Наукова бібліотека надасть консультації щодо реєстрації в базах та використання інструментів академічної підтримки. Е-mail: bib.zal2@gmail.com
КЛУБ НАСТІЛЬНИХ ІГОР «GAME TIME»
Ви ніколи не замислювалися, чому в час цифрових технологій та тотальної комп’ютеризації настільні ігри набирають все більшої популярності?
Можливо причина в нестачі живого спілкування? Сьогодні невід'ємним атрибутом багатьох закладів, у тому числі і бібліотек, є настільні ігри. По перше, це живе спілкування, чудовий привід зустрітися з друзями! А ще гарний спосіб розвинути пам’ять, логічне мислення, комунікативні навички. Інтелектуальні ігри дозволяють поповнити словниковий запас, показати свою ерудицію, підвищити швидкість реакції та уважність. Якщо ви любите проводити дозвілля в веселій компанії, завітайте до бібліотеки.
Клуб настільних ігор «Game time» пропонує: популярну в багатьох країнах гру в слова «Скрабл», відмінне рішення для галасливої компанії – карткові ігри «UNO», «Свінтус», гру на уважність і швидкість реакції «Дуплет», стратегію «Каркассон», рольову пародійну за змістом гру «Манчкін» та багато інших.
РЕЖИМ РОБОТИ БІБЛІОТЕКИ
- Корпус 1-4 (вул. Шевченка, 95)
- Корпус 8 (вул. Козацька, 1)
Бібліотека обслуговує користувачів з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.
Останній робочий день місяця - санітарний день.