/Files/images/naukoviy_vddl/ЕЛЕКТРОННИЙ АРХІВ ЧНТУ.jpg /Files/images/naukoviy_vddl/ЕЛЕКТРОННИЙ КАТАЛОГ.jpg /Files/images/naukoviy_vddl/НАУКОВІ ВИДАННЯ ЧНТУ.jpg /Files/images/naukoviy_vddl/УНІКАЛЬНА ЧЕРНІГІВЩИНА.jpg


Поспішаймо творити добро!

У третю суботу серпня відзначається Всесвітній день безпритульних тварин.

/Files/images/bibliograf_2/безхатченки.JPG/Files/images/bibliograf_2/безхат.JPGСвято виникло в 1992 році за підтримки неурядової організації - Міжнародне товариство з прав тварин (ISAR).

Відзначається в більш ніж 50 країнах, на 6 континентах.

«День бездомних тварин» безпосередньо стосується проблем, що виникають у наших колишніх улюблених вихованців.

/Files/images/bevz/инна.JPGДавайте ділитися з ними своєю добротою, турбуватися про них!

Вони люблять нас, людей, адже так і не покинули наше, іноді вороже до них середовище проживання.

Давайте і ми будемо любити їх, висловлюючи цю любов у повсякденному житті.

Деякі з вихованців бібліотекарів НБ ЧНТУ:

 • Кішка Муся - врятована з багаття, куди потрапила завдяки дітячим «пустощам». Коли маленька кішечка намагалася вибратися з палаючого кола, в неї кидали каміння і палиці. З опіками та перебитою лапкою потрапила в сім'ю, де прожила 17 років.
 • Кіт Тім і папужка Кеша - нерозлучні друзі, колишні безхатченки. Котик у ході мандрівок позбувся хвоста; мабуть, тому й викликає у пташки таку довіру.
 • Кішка Лана - маленька мандрівниця. Рятуючись від холоду залізла під капот автомобіля і приїхала з Києва до Чернігова. Змучене гуркотом двигуна, перелякане, ледь живе 1,5 місячне кошенятко не трималося на лапках і було невзмозі самостійно поїсти. Перший тиждень Лана майже не виходила зі своєї схованки. Зараз ця граційна кішка чудово почувається і дарує радість і любов.
 • Собачку на призвисько Нотка взяли з притулку у віці півроку. Випадково побачивши фото цуценятки на сайті притулку, закохалися всією сімєю і вирушили за нею аж до самого Київа. Нотка дуже весела, активна, кмітлива і трохи хитрувата. Справжня «столична штучка»!

Продовження...


Свята українського народу

Святий Спас приготував усього про запас! Серпень – найврожайніший місяць у році, а ще в серпні святкують три Спаси – три свята на честь Ісуса Христа (“Спас” є скороченою назвою від слова “Спаситель”, рятівник, яким Церква вважає Сина Божого).

/Files/images/bibliograf_2/спаси 1.jpgПерший Спас називають Медовим або Маковієм. Відзначають його 14 серпня. У церквах в день Медового Спаса згадують Соломію і сім її синів-Маковеїв, які загинули за віру. Жителі Україні освячують спеціальні букети «маковійських» квітів з головок маку, чорнобривців, м'яти, календули, і чебрецю. Крім того, це свято має назву Медовий Спас, бо саме на цей період настає час збору меду з вуликів.

19 серпня - свято Преображення Господнього, або другий Спас. Його відзначають як спомин про велику подію в житті Ісуса Христа, коли він явив учням свою божественну сутність. На це свято за древнім звичаєм святять груші, яблука, мед і обжинкові вінки або жмут колосся жита й пшениці. Тому в народі цей день називають Яблучним Спасом.

Третій Спас відзначають 29 серпня. В цей день ми вшановуємо перенесення з міста Едеси до Константинополя Убрусу – Нерукотворного зображення на тканині обличчя господа нашого Ісуса Христа. В народі його називають Хлібним або Горіховим Спасом, адже час цього святкування співпадає з закінченням жнив та періодом збору лісових горіхів. Ось чому головна страва на Горіховий Спас - святковий коровай із нового хліба. Звичайно, цього дня на столі обов'язково були також мед, яблука й горіхи.

Докладніше про традиції та звичаї українського народу Ви можете прочитати в книгах з фонду НБ ЧНТУ.


/Files/images/bevz/John.jpgКалендар знаменних і пам’ятних дат. 14 серпня

В цей день народився класик британської літератури, нобелівський лауреат Джон Голсуорсі (14 серпня 1867 — 31 січня 1933).

У творчості Голсуорсі поєднуються імпресіонізм і реалізм, моральна проповідь і гуманізм.

Він глибоко відчував красу життя і одночасно був літописцем суспільства, стурбованим соціальною несправедливістю.

Бібліотека рекомендує: Твори Джона Голсуорсі у фонді НБ ЧНТУ.


Календар знаменних і пам'ятних дат. 11 серпня

У цей день відзначається професійне свято працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів. Свято встановлено в Україні Указом Президента № 273/93 від 22.07.1993 року і відзначається щорічно у другу неділю серпня.

/Files/images/bibliograf/стройка.jpgЗавдяки професійній роботі будівельників здійснюється економічне зростання країни, відбувається активний розвиток і вдосконалення усіх галузей.

Будівництво є не лише практичною потребою, але і високим мистецтвом. Результати роботи людей цієї професії завжди можна побачити на власні очі.

Наукова бібліотека щиро вітає викладачів і студентів Інженерно-будівельного факультету Чернігівського національного технологічного університету зі святом! Нехай День Будівельника надихає Вас на нові професійні досягнення, успішну реалізацію проектів, підкорення нових висот!

Бібліотека рекомендує: Будівництво. Будівельні конструкції : анотований рекомендаційний покажчик / уклад. : С. О. Виноградна, Т. А. Сіденко. – Чернігів : Наукова бібліотека ЧНТУ, 2016. – 39 с. Метою даного бібліографічного покажчика є перелік документів, що висвітлюють сучасний стан, проблеми і перспективи розвитку будівництва інженерних споруд та будівельних конструкцій.


Вітаємо любителів читання!

9 серпня - Міжнародний день книголюбів.

Спочатку це свято з'явилося в США, але потім завоювало світ. Цей день відзначають письменники, поети, літератори, видавці і, звичайно, читачі – ті люди, для яких власне книга і створюється.

/Files/images/bibliograf/книгол.jpgБібліотекарі ЧНТУ завжди раді зустрічі з Вами, дорогі наші відвідувачі!
Бажаємо всім нам побільше цікавих книжок і захоплюючого читання!

Пропонуємо до Вашої уваги інформацію на сторінці "ПРО КНИГИ І БІБЛІОТЕКИ".


Всесвітній день кішок

Котяче свято відзначається всіма любителями цієї прекрасної тварини з 2002 року 8 серпня. Його ініціатором став Міжнародний фонд захисту тварин Animal Welfare.

Кішки живуть поруч з людиною вже протягом багатьох сотень років. Сьогодні, згідно зі статистичними даними, саме кішка є домашньою твариною 80% населення Землі. А 95% власників кішок визнають, що розмовляють з кішками. У світі налічується близько 256 порід домашніх кішок...

Нещодавно у Мережі з'явився сайт Purrli, на якому можна не просто слухати муркотіння котів, а й обирати йому різні параметри. Користувач може змінювати емоційний стан тварини, його грайливість, фізичну активність, і "приправити" це все нявканням. Також муркотіння плавно перетікає з одного виду в інший, створюючи ефект присутності справжнього кота. "Звуки муркотіння - одні з найприємніших звуків, які можуть допомогти заспокоїти вас, коли ви відчуваєте стрес", - каже автор ресурсу.

У цей День вітаємо всіх любителів кішок! Бажаємо їм, щоб їхні вихованці завжди були здорові і щасливі, ситі й доглянуті!

/Files/images/bibliograf/Прятки.jpgПропонуємо переглянути фотографії, які були зроблені працівниками нашої бібліотеки (цикл "Коти та інші звірі") та прочитати наступні цікаві матеріали:

 • Давиденко, В. Фелінологія - наука про котячих // Тваринництво України. - 2009. - № 12. - С. 40-41.
 • Тимонова, Е. Богини радости : [кошки] // Вокруг света. - 2015.- № 4. - С. 90-95.
 • Славина, Н. Приручить хозяина : [кошки] // Вокруг света. - 2013. - № 6. - С. 52-60.
 • Анцупова, И. Назначение: лошадь, кошка или собака? : [зоотерапия] // Вокруг света. - 2006. - № 12. - С. 182-189.

Календар знаменних та пам'ятних дат. 7 серпня

/Files/images/byistrova/Куліш.jpgСьогодні виконується 200 років з дня народження Пантелеймона Олександровича Куліша (1819-1897) - полум'яного патріота України.
 • Зовсім інша була б річ, як би ми єдиними устами і єдиним серцем трудились над пробудженням суспільно-національної свідомості України.
 • Єсть нерушимий закон правди в душі у всякого поета; не здолає поет самохіть підняться вгору душею: підіймає його дух його плем'я.
 • Віщуванням новим Серце моє б'ється, — Через край із серця Рідне слово ллється…
 • Єсть у світі правда чиста, І добро, і воля — Іззивай їх, моя думо, На ріднеє поле. П. О. Куліш

Пантелеймон Куліш – відомий український письменник, поет, драматург, перекладач, учений-літературознавець та критик, історик, етнограф, педагог, видавець, громадський діяч.

Він народився 7 серпня 1819 р. на хуторі поблизу містечка Вороніж Чернігівської губернії (тепер Сумська область) у сім’ї заможного козака. Навчався у Новгород-Сіверській гімназії, де у нього пробудився інтерес до народної творчості. Молодий гімназист почав збирати народні пісні та писати власні твори.

Більше інформації від наукової бібліотеки ЧНТУ


Наша подорож Чернігівщиною, або Набір радощів для жителів міста

/Files/images/Flickr/8iGvhBo1BcU.jpgВсього півгодини їзди від обласного центру, і потрапляєш у зовсім інший світ.
Тут вкрай важко з мобільним зв'язком, зате історія, багатовікова - дивиться на тебе звідусіль.
Новий Білоус, Любеч, Москалі. Не такі вже й гучні назви.

/Files/images/Flickr/hnrq7jVQQyc.jpgАле: дерев'яна дзвіниця, якій майже 400 років; печера Антонія Печерського; Замкова гора; пам’ятник на честь Першого Любецького з’їзду руських князів; кам'яниця наказного гетьмана України Павла Полуботка; діяння родини Милорадовичів; Любецька ікона Божої Матері, місцеві ентузіасти-краєзнавці; гнізда лелек з пташенятами; запах духмяних польових трав... І, "вишенька на торті" - смачний обід у гостинному домі сім'ї Дахно, організаторів музею історії села Москалі.

Це все так гріє серце і тішить душу! Більше фото


Нові надходження

/Files/images/chntu/незалежність.jpgПраці викладачів ЧНТУ

Незалежна Україна в координатах сталого розвитку : монографія / А. О. Гаркуша, Л. І. Ільчук, С. М. Шкарлет та ін. - Вид. 2-ге, перероб. і допов. - Чернігів : РВВ ЧНТУ, 2019. - 769 с. : іл., табл.

/Files/images/chntu/Осипенко.jpgМонографію присвячено системному аналізу можливостей еволюційного розвитку національної соціально-економічної системи, забезпеченню стійкості і надійності функціонування та цілеспрямування її динаміки до перспективних кутів соціально-економічного, технологічного і суспільного відродження в ресурсних обмеженнях при постійному нарощенні суспільно-політичних і військово-економічних загроз українському державотворенню.

Осипенко, І. П. Криміналістика (Методика розслідування окремих видів злочинів) : навч. посіб. / І. П. Осипенко. - Чернігів : РВВ ЧНТУ, 2018. - 283 с.

У навчальному посібнику досліджуються особливості розслідування окремих видів злочинів, надаються науково обґрунтовані рекомендації щодо підвищення ефективності досудового розслідування злочинів, що можуть бути використані як у навчальному процесі, так і в практичній діяльності суб'єктів кримінального провадження.


Школа бібліотечної інноватики

22 травня відбулося чергове засідання нашої Школи бібліотечної інноватики.

/Files/images/karpenko/школам.jpgБули представлені три змістовні доповіді:

 • Актуальні питання бібліотечної політики на сучасному етапі (заступниця директорки Мамоненкова М. В.);
 • Напрями та шляхи розвитку проекту «Молодий фахівець на ринку праці» (бібліограф Селіверстова Л. А.);
 • Представлення бібліотеки в інтерактивному медіа-просторі (головний бібліотекар Бистрова І. Ф.).

Запропоновані теми викликали жваву дискусію, а неформальна атмосфера сприяла креативному вирішенню нагальних питань.


/Files/images/karpenko/голос.jpgВ бібліотеці повинно бути … голосно!

Наші читачі вже звикли до нових реалій існування бібліотеки.
Локації читального залу дозволяють проводити різноманітні заходи, часом доволі голосні та креативні, поєднуючи їх з традиційними функціями бібліотеки.

У той час, коли в одній зоні проходить черговий тренінг з арт-методу “Драма-театр” чи з арт-терапії,

у іншій – плідно працюють студенти,

а десь за колоною, на зручних пуфах, хтось мирно відпочиває від напруженого навчання.


Замовлення на використання читального залу НБ ЧНТУ для проведення заходів

Бібліотека надає можливість використання простору читального залу для проведення освітніх заходів, зустрічей, дискусій, майстер-класів, настільних ігор тощо.

Послуги надаються тільки за попереднім замовленням.

Перейти за посиланням


Бібліотечні видання

Вийшов з друку біобібліографічний покажчик:

/Files/images/vikladach/Кальченко.jpgКальченко Віталій Іванович : біобібліограф. покажч. / уклад. : Н. С. Лузіна, А. А. Савенко. – Чернігів : Наукова бібліотека ЧНТУ, 2019. – 52 с.

Видання присвячено науково-педагогічній діяльності Кальченка Віталія Івановича – доктора технічних наук, професора, завідувача кафедри автомобільного транспорту та галузевого машинобудування Навчально-наукового інституту технологій Чернігівського національного технологічного університету, Заслуженого діяча науки і техніки України.

До покажчика увійшли дані біографічного характеру, бібліографічні відомості про авторські свідоцтва, патенти, монографії, навчальні посібники, методичні вказівки, тези доповідей на науково-практичних конференціях, статті з періодичних видань та збірників.

З текстами публікацій В. І. Кальченка можна ознайомитися на веб-ресурсі Електронний архів ЧНТУ.


Наш новий проект!

Як показали останні дослідження соціологів, соціальні мережі все більше перетворюються в повноцінне джерело інформації, витискуючи пресу та телебачення. Однак на тлі численних підписок користувачів з'являється необхідність відстеження потрібної їм інформації із загального потоку.

/Files/images/bibliograf/Dely.jpgНаша бібліотека запускає пілотний проект щоденної інтернет- газети «Соціальні мережі для вчених» (The Social Networking for Scientists: daily electronic newspaper).

Контент газети автоматично оновлюється щодня, новинний агрегатор аналізує і відбирає інформацію з RSS-каналів, Google+, LinkedIn, Twitter, Facebook, Youtube і ін. (використовується до 25 джерел контенту). Сервіс шукає контент на декількох мовах, працюючи з іноземними джерелами.

Статті з усіх ресурсів автоматично розподіляються за кількома розділами:

 • #ТЕХНОЛОГІЯ #НАУКА #БІЗНЕС #СВІТ #МИСТЕЦТВО І РОЗВАГИ #СОЦІАЛЬНІ МЕДІА #YOUTUBE

Крім щоденних «гарячих» новин в цьому проекті ще цікавий і елемент випадковості: ніколи не відомо, який матеріал з`явиться в газеті в наступний раз. Це дозволяє дізнаватися про такі речі, які ніколи не зустрілися б при усвідомленому цілеспрямованому пошуку. Сподіваємося, що ця електронна газета допоможе науковцям у пошуку потрібної та цікавої інформації.


Шановні науковці!

Запрошуємо вас взяти участь в онлайн-опитуванні "Ваше ставлення до академічного плагіату".
 • Мета опитування - з'ясування розуміння і ставлення наукової спільноти до явища академічного плагіату, ініціатив з протидії академічному плагіату; визначення загального рівня культури академічної доброчесності у науковому середовищі.
 • Розраховано на наукових працівників, тих, хто професійно займається науковою діяльністю.
 • Опитування анонімне. Дякуємо!

Локація: БІБЛІОТЕКА!

Брейн-ринг - гра для ерудованих, саме тому місцем її проведення було обрано бібліотеку. Оскільки дійство відбувалося 1 квітня, темою брейн-ринга став гумор та розіграші. В змаганні приймали участь 9 команд, які представляли факультети ЧНТУ.

/Files/images/Flickr/локация.jpg Упродовж гри всі команди демонстрували високі знання та неабиякий інтелект. Найкмітливішою виявилась команда «Піка-Піка».

Справжні пристрасті вирували за ІІ місце, на яке претендували одразу три команди. Для визначення переможця знадобилися ще два додаткових питання. У запеклій боротьбі ним стала команда «Партія без партії». ІІІ місце заслужено зайняла команда «Марвел».

Вітаємо переможців! Побач себе і своїх друзів на Flickr!


Бібліотека дякує!

Здійснюйте добро, поки ви існуєте! (Д. Дідро)

Наукова бібліотека Чернігівського національного технологічного університету висловлює щиру подяку авторам, співробітникам університету та студентам за видання, що надійшли до бібліотеки за I квартал 2019 року.


Побачив світ черговий номер «Бібліокур’єра»

Науковою бібліотекою ЧНТУ випускається регіональне професійне видання – Інформаційний бюлетень «Бібліокур’єр».
/Files/images/bibliokurer/курьер2.jpgНовий випуск нашого бюлетеня містить наступні матеріали:
 • Молодий фахівець на ринку праці
 • Читати – це модно!
 • Оновлений читальний зал
 • Виставка живопису Віри Летошко
 • Вийшли друком
 • Виставка творчих робіт
 • Нові стандарти бібліотечної справи
 • Туристичні проекти бібліотек
 • Видатні жінки Чернігівщини
 • Письменники-ювіляри 2019 року

Запрошуємо до читання!


Інформація від Elsevier

Три рази на рік на сайті компанії Elsevier оприлюднюється список журналів, які індексуються в базі даних Scopus.

/Files/images/bd/9_Scopus-001_i.jpgScopus – одна з найбільших уніфікованих реферативних та цитатних баз даних рецензованої науково-дослідної літератури.

Ви можете отримати найповнішу і актуальну інформацію про видання, перейшовши за посиланням і завантаживши список журналів Download the Source title list.

Українські наукові видання можна знайти за допомогою фільтра: стовпець АС "Publisher's Country".РЕЖИМ РОБОТИ БІБЛІОТЕКИ
 • Корпус 1-4 (вул. Шевченка, 95)
 • Корпус 8 (вул. Козацька, 1)
 • Корпус 23 ( вул. Бєлова, 4)

Бібліотека обслуговує користувачів з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Останній робочий день місяця - санітарний день./Files/images/kodyi/nauk.bibl.jpgНаукова бібліотека ЧНТУ /Files/images/kodyi/nb.repoz..jpgЕлектронний архів ЧНТУ (IRChNUT) /Files/images/kodyi/nb.catalog.jpgЕлектронний каталог НБ ЧНТУ /Files/images/kodyi/nb.vrp.jpgВідкритий реєстр періодики НБ ЧНТУ /Files/images/kodyi/nb.unik.cher.jpgУнікальна Чернігівщина /Files/images/kodyi/nb.nauk._zbirn..jpgНаукові видання ЧНТУ /Files/images/kodyi/bibliocurer.jpgБібліокур’єр НБ ЧНТУ /Files/images/kodyi/навиг.ср..jpgТематичний навігатор

Питання? Відповідь!

Питання відсутні
Задайте Ваше питання
Для того, щоб задати питання на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.