/Files/images/naukoviy_vddl/ЕЛЕКТРОННИЙ АРХІВ ЧНТУ.jpg /Files/images/naukoviy_vddl/ЕЛЕКТРОННИЙ КАТАЛОГ.jpg /Files/images/naukoviy_vddl/НАУКОВІ ВИДАННЯ ЧНТУ.jpg /Files/images/naukoviy_vddl/УНІКАЛЬНА ЧЕРНІГІВЩИНА.jpg


Тестовий доступ до бази ВД "Грєбєнніков"

/Files/images/bd/Grebennikon.jpgЗ 20 лютого 2017 року учасникам консорціуму ElibUkr (партнером якого є Наукова бібліотека ЧНТУ) відкрито тестовий доступ до ресурсів Видавничого дому "Грєбєнніков".

Електронна бібліотека Видавничого дому "Грєбєнніков" (ИД "Гребенников") пропонує статті про маркетинг, менеджмент, фінанси і управління персоналом, які опубліковані у періодичних виданнях Видавничого дому, зокрема в журналі "Маркетинг и маркетинговые исследования".

Доступ до ресурсів електронної бібліотеки ВД «Грєбєнніков» здійснюється з мережі університету до 20 березня за даним посиланням.


Календар знаменних та пам’ятних дат. 21 лютого

«Всі найголовніші іноземні мови можна вивчити за шість років, але для вивчення своєї недостатньо цілого життя» (Вольтер)

/Files/images/chntu/я розмовляю.jpgМова - це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат тисячолітньої еволюції. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу.

Шановні читачі! Українською мовою розмовляли наші діди та прадіди, а матері та бабусі співали колискові! Народ наш сміявся та плакав рідною мовою. Шануйте і любіть українську мову, піклуйтеся про неї, захищайте, розкривайте для себе її велич й могутню силу. Збережіть її в усій чудовій красі для себе й наступних поколінь!

Пропонуємо подивитися:

 • тематичну виставку "Рідна мова в душі кожного" (корпус 8, вул. Козацька,1).

Люди, які змінили хід історії

/Files/images/bibliograf_2/пт.jpgДень Героїв Небесної Сотні — пам'ятний день, що відзначається в Україні 20 лютого на вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні.

Пам'ятний день встановлено указом Президента України Петра Порошенка 11 лютого 2015 року з метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 року — лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.

Тематичний Інтернет-навігатор:

 • Небесна Сотня : сайт створений і діє для того, щоб ми могли зберегти пам’ять про новітніх Героїв в українській історії. Це те, чим можемо ми віддячити родинам Небесної Сотні, які втратили своїх рідних у боротьбі за нову Україну. Небесна сотня загинула, щоб жили мільйони…
 • Церемонія вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні
 • Хроніки Майдану : огляд літератури з фонду НБ ЧНТУ

Міжнародний день дарування книжок

/Files/images/byistrova/Міжнародний день дарування книжок.jpgЦей день (International Book Giving Day) започаткувала американка Еммі Бродмур у 2012 році. Ідею підказав її маленький син, який запитав маму, чому немає особливого дня, коли люди дарують один одному книги.

Міжнародний день дарування книг об’єднує всіх, хто любить читати та дарувати книжки, надихати інших на любов до читання. У цей день, зазвичай, прийнято дарувати книжки один одному та членам родини, залишати книжки в людних місцях, надавати знижки в книгарнях, організовувати волонтерські кампанії зі збирання книжок, жертвувати твори друку бібліотекам.

Дарувати книги бібліотеці – це гарна традиція, якої дотримуються наші читачі. Користуючись нагодою, висловлюємо щиру подяку всім, хто долучався до благородної справи — дарування книжок не тільки в цей день, а й протягом усього року, тим самим допомагав наповненню фонду нашої бібліотеки навчальними, науковими, художніми виданнями.


Всесвітній день комп'ютерника

14 лютого закохані серця на всій планеті відзначають День Святого Валентина. Але багато хто навіть не підозрюють, що ділять цю святкову дату з працівниками клавіатури і миші - комп'ютерними спеціалістами.

Наш університет має безпосереднє відношення до цієї сфери діяльності, тому що на Факультеті електронних та інформаційних технологій готуються висококваліфіковані фахівці. Отримавши диплом, випускники зможуть знайти роботу в будь-яких куточках земної кулі.

/Files/images/chntu/компьютерщикам.jpgНа цьому факультеті навчаються люди творчі, винахідливі, всебічно розвинені, сучасні, відповідальні, такі, якими і повинні бути справжні комп'ютерники. Саме комп'ютерники завжди відрізнялися творчим підходом до будь-якої справи. Навіть в самих нудних схемах і програмах вони знайдуть те, чого не побачать інші, і зможуть зробити з цього справжній шедевр. І якими б просунутими не були студенти, вони б не стали такими без допомоги їх наставників, які не тільки дають їм базові професійні знання, а й сприяють їх постійному освітньому росту.

У День комп'ютерника ми приєднуємося до привітань на адресу всіх професіоналів комп'ютерної справи! Бажаємо Вам життя без особливих збоїв, надійної роботи всіх ввірених Вашому відомству електронно-обчислювальних пристроїв!

Пропонуємо подивитися підготовлені бібліотекарями до цієї дати:


Календар знаменних та пам'ятних дат. 8 лютого

/Files/images/bibliograf_2/маркович.jpgВ цей день народився Опанас Маркевич (Маркович) (27 січня (8 лютого) 1822 року - 20 серпня (1 вересня) 1867 року) — український фольклорист, етнограф, громадський діяч, учасник Кирило-Мефодіївського товариства; своїм життям, творчістю, тісно пов'язаний з Чернігівським краєм. Більше інформації

/Files/images/bibliograf_2/збірка.jpgГрошей після смерті Опанаса Васильовича не залишилось. Його друзі і сім'я тодішнього Чернігівського губернатора князя С. П. Голіцина склалися, і, на Болдіній горі, біля Іллінських печер, недалеко від церкви святого Іллі, поховали останки «благороднейшего, талантливого, скромного сеятеля добра, красоты и науки».

Бібліотека рекомендує:

Українські приказки, прислів'я і таке інше : збірники О. В. Марковича та інших / уклад. М. Т. Номис ; упоряд., примітки, вступ. ст. М. М. Пазяк. - К. : Либідь, 1993. - 768 с. - (Літературні пам'ятки України)

В основу збірки лягли записи Опанаса Марковича. У книзі — 14339 паремій та близько півтисячі загадок. Збірку називали скарбницею українського слова. Вона відіграла важливу роль у розвитку літератури, її фольклорного стилю. О. В. Маркович і М. Т. Симонов зібрали й опублікували найбільш досконалі художньо зразки прислів’їв і приказок, що пройшли крізь століття і не застаріли сьогодні.


Календар знаменних та пам’ятних дат. 7 лютого

В цей день відзначаємо 205 років від дня народження Чарльза Діккенса.

Чарльз Джон Хаффем Діккенс (1812 - 1870) – англійський письменник, один із найпопулярніших романістів вікторіанської епохи.

/Files/images/bibliograf_2/Диккенс и герои.jpgЧарльз Діккенс не тільки відобразив у своїх творах проблеми, які хвилювали англійське суспільство, а й намагався їх розв'язувати. Його активна літературна й громадська діяльність сприяла великим змінам - ліквідації боргових тюрем, реформам у галузі освіти і судочинства, збільшенню кількості доброчинних організацій і відродженню меценацтва. Його любов до бідних і скривджених була справжньою, а не фальшивою, для нього вони були такими ж повноправними членами суспільства, як і заможні. Твори Діккенса пронизані дотепністю, що вплинула на оригінальність національного характеру і способу мислення, відомого у світі як «англійський гумор».

Тематичний веб-навігатор:

Запрошуємо до перегляду тематичної добірки творів Чарльза Діккенса з фонду НБ ЧНТУ.


Календар знаменних та пам'ятних дат. 2 лютого

В цей день народився Євген Павлович Гребінка (21 січня (2 лютого) 1812 р. — 3 (15) грудня 1848 р.) — український письменник, педагог, видавець. У 1825–1831 роках навчався у Ніжинській гімназії вищих наук.

/Files/images/bibliograf_2/Гребенка.jpgЄвген Гребінка – автор збірки байок, що започаткували новий період української літератури, упорядник альманаху «Ластівка», організатор літературного життя української культурної громади в Петербурзі, активний учасник викупу Т. Шевченка з кріпацької неволі та видання його «Кобзаря» 1840 року. Є. Гребінка знаний в російському літературному процесі як автор широко відомих романсів, а також низки прозових творів, зокрема з тогочасного українського життя та з української національної тематики. Більше інформації

Бібліотека рекомендує:

Демиденко, В. В. Е. П. Гребенка // Остались здесь их душ частички... - К. : Журнал "Радуга", 2010. - С. 53-56.

У книзі чернігівського краєзнавця В. В. Демиденко розповідається про діячів культури і мистецтва, пов'язаних своєю творчістю або проживанням з чернігівським краєм.


Нові надходження

/Files/images/karpenko/СГ.jpgПропонуємо ознайомитись
з новими надходженнями наукової літератури
сільськогосподарської тематики до фонду бібліотеки.

Монографії розраховані на широке коло спеціалістів, науковців, практиків, викладачів і студентів вузів, коледжів аграрного і економічного профілю, працівників управлінських структур, державних органів влади, органів місцевого самоврядування.

Книги знаходяться у НБ ЧНТУ (корпуси 1, 11).


Рейтинг українських репозитаріїв за даними Webometrics

Інституційний репозиторій є онлайн-сховищем для наукових публікацій і досліджень вчених. Він дає можливість швидкого збору і чіткої структуризації академічних праць, будучи одночасно загальною платформою і «вітриною» інтелектуальної діяльності університету.

/Files/images/byistrova/рейтинг.jpgВиняткова користь університетських репозитаріїв та їх величезний внесок у розвиток науки надихнули авторів Webometrics на подальшу специфікацію рейтингу в 2008 році у вигляді версії Webometrics Ranking of World Repositories. Головна мета цього рейтингу - стимулювати обмін інформацією між вченими всього світу внаслідок публікацій результатів досліджень на своїх сайтах.

Як і Вебометрікс, рейтинг вимірюється два рази на рік. У січні 2017 року опублікована нова версія рейтингу, в якому Електронний архів ЧНТУ піднявся з 40 на 38 місце.


До уваги науковців!

/Files/images/bd/выкл.jpgScopus Discontinued Sources List - оновлений перелік видань,
що перестали індексуватися в базі даних Scopus

(інформація станом на січень 2017 року).


Нове на сайті!

Бюлетень нових надходжень до Наукової бібліотеки ЧНТУ за ІV квартал 2016 року.


Нові надходження

/Files/images/karpenko/подарок хілобоченко.jpgБібліотека отримала в дар 5 дуже цікавих книг, які будуть корисні студентам інженерно-будівельного факультету, архітекторам, градобудівникам, фахівцям суміжних спеціальностей та широкому колу читачів, зацікавлених даною проблематикою.

Невдовзі книги надійдуть до читальної зали корпусу 23 (вул. Бєлова, 4).

Дякуємо Хілобоченко Наталії Іванівні за щедрий подарунок.


Які ресурси можна знайти на Scopus?

Scopus – одна з найбільших уніфікованих реферативних та цитатних баз даних рецензованої науково-дослідної літератури.

Scopus налічує біля 60 мільйонів матеріалів, серед яких:

 • Більш ніж 21500 журналів, що рецензуються відповідними галузевими спеціалістами, з яких біля 4200 знаходяться у повному відкритому доступі.
 • Більш ніж 360 галузевих видань.
 • Статті друкованої преси з 5000 міжнародних видавництв, включаючи Cambridge University Press, Institute of Electrical and Electronics Engineers (Інститут інженерів електротехніки та радіоелектроніки), Nature Publishing Group, Springer, Wiley-Blackwell та Elsevier.

/Files/images/bd/Ельзевир.jpgБільш ніж 130000 книг вже доступні в Scopus і 10000 щорічно додаються. Крім того, в базі понад 1100 книжкових серій, що містять понад 34 000 окремих томів. Предметні області (з 2003 року): переважно суспільні, гуманітарні та мистецтво; але також наука, техніка, медицина.

Список журналів і книг завантажити тут. Таким чином ви можете отримати найповнішу і актуальну інформацію про українські наукові журнали, які індексуються у наукометричній базі Scopus.


База даних ESCI на платформі Web of Science

/Files/images/bd/esci.jpgНовий індекс цитування Emerging Sources Citation Index (ESCI) був запущен в листопаді 2015 року.

У ESCI входять журнали, які претендують на включення в основні журнальні індекси Web of Science Core Collection. На відміну від них, для журналів, що входять в ESCI, не розраховується імпакт-фактор. За результатами аналізу наукометричних показників журнали або переходять в основні бази Web of Science Core Collection, або виключаються з ESCI.

Пошук видань за цим посиланням


Побачив світ черговий номер «Бібліокур’єра»

/Files/images/bibliokurer/курьер 4(16).jpg Науковою бібліотекою ЧНТУ випускається регіональне професійне видання – Інформаційний бюлетень «Бібліокур’єр».

В четвертому випуску увазі читачів запропоновані наступні матеріали:

 • Новини бібліотеки
 • Вплив інноваційних технологій бібліотек на представлення університету у науковому віртуальному просторі.
 • Сторінками історії Чернігівщини. Спасо-Преображенський собор.
 • Радимо прочитати. Історія українського війська.

Запрошуємо ознайомитись!


Творча зустріч у бібліотеці

22 листопада в читальному залі корпусу № 23 відбулось відкриття виставки робіт Мажуги Катерини Олександрівни — професійного художника, дизайнера навколишнього середовища, члена правління ГО «Ліга ділових та професійних жінок України».

/Files/images/filial_2/встреча м.jpgЩе одне направлення діяльності Катерини Олександрівни - благодійництво. Вона залюбки віддає свої вироби на аукціони та продаж для збору коштів в різноманітні організації. Також організовує майстрів для проведення майстер-класів на ці заходи.

Має подяку від «Чернігівського обласного методичного центру культури і мистецтв» за благодійну допомогу у проведенні XI обласного благодійного фестивалю дитячої та юнацької творчості «Звичайне диво» серед дітей-сиріт, дітей з малозабезпечених сімей, дітей учасників АТО; дві подяки від Міжнародного благодійного фонду Вадима Нестерчука за участь у благодійному арт-проекті «творити, щоб жити», метою заходу якого була допомога онкогематологічно хворим дітям Чернігова. Також надавала допомогу у вигляді виробів для громадського об’єднання «Голос батьків». На даний час працює над бізнес-проектом творчої майстерні “ARTIK”. Є лауреатом міського конкурсу “Жінка року 2016".

Виставка працює по буднях з 9-00 до 17-00 в читальному залі (корпус 23, вул. Бєлова, 4). Запрошуємо всіх бажаючих!


Запрошуємо на виставку!

В читальному залі бібліотеки ЧНТУ експонується виставка графічних робіт молодої чернігівської художниці, випускниці нашого вузу Легі Анни "WAKE UP".

Всіх бажаючих чекаємо за адресою: вул. Шевченко 95, корп. 1, к.137 (читальний зал № 1).


Нові надходження

Праці науковців ЧНТУ

/Files/images/bibliograf_2/Екопсихология.jpgБутко, М. П. Економічна психологія : навч. посіб. / М. П. Бутко, А. П. Неживенко, Т. В. Пепа. - К. : ЦУЛ, 2016. - 230 c.

Розкрито теоретичні та методичні засади економічної психології, визначено загальні закономірності й прояви індивідуальної та групової поведінки в різних ситуаціях економічного життя, а також фактори і механізми впливу економічних явищ на формування особистості і її поведінку.

/Files/images/bibliograf_2/полковниченко.jpgПолковниченко, С. О. Основи економічної теорії в інформаційних схемах : навч. посіб. / С. О. Полковниченко. - Чернігів : ЧНТУ, 2016. - 484 c.

Узагальнено теоретичні досягнення економічної науки та досвід ринкової трансформації економіки України. Висвітлені закономірності суспільного виробництва, розвиток економічних систем, економічний зміст та форми власності.

Значну увагу приділено розгляду фундаментальних категорій товарно-ринкових відносин, таких як товар і гроші, попит і прпопозиція, ціна і конкуренція. Розглянуто важливі проблеми мікро- і макроекономіки.

/Files/images/bibliograf_2/виговська.jpgВиговська, В. В. Теоретико-методологічні засади та прагматика забезпечення безпеки страхового ринку України : монографія / В. В. Виговська. - К. : Кондор, 2016. - 356 c.

Висвітлено сучасні проблеми безпеки страхового ринку та прагматики її забезпечення.

Основна увага приділена дослідженню системи забезпечення безпеки страхового ринку як цілісної впорядкованої сукупності субсистем, взаємопов'язаних механізмів, методів і засобів, заходів економічного, науково-технічного та організаційного характеру, що спрямовані на нейтралізацію загроз, мінімізацію збитків та довгострокове забезпечення страхового відтворення в умовах невизначеності та ризиків.


Наукові видання ЧНТУ в базі даних ResearchBib

/Files/images/bd/rbid.jpgResearchBib (Японія) - це відкрита за доступом високо стандартизована база даних для індексації наукових праць дослідників і видавців, яка архівує статті з журналів або тези конференцій, журнальний профіль, дослідницькі позиції і т. д.

Ця база сприяє побудові наукових співтовариств для знайомства і просування інтернет - ресурсів зі всього світу. ResearchBib є найбільшою базою даних журналів (понад 420 тисяч найменувань), які подано у вільному доступі в мережі Інтернет.

Наукова бібліотека ЧНТУ повідомляє про включення до міжнародної наукометричної бази наступних журналів:


Нове на сайті!

Рубрика "На допомогу науковцю":

/Files/images/bibliograf_2/vz.jpg
 • Цифрові інструменти для дослідників. Колекція цифрових інструментів розроблена,щоб допомогти вченим знайти та ознайомитися з мільйонами наукових статей. Пошукові системи і довідники допоможуть Вам швидко знайти Ваші статті і залишатися в курсі нових надходжень. Інструменти візуалізації полегшують процес читання, допомагаючи Вам зручно гортати сторінки.
 • Універсальна десяткова класифікація (УДК) — бібліотечна класифікація документів.


Анкета користувачів Наукової бібліотеки ЧНТУ

Шановний читачу! Просимо Вас прийняти участь в анкетуванні "Бібліотека. Вибір традиційності чи сучасності", яке проводиться з метою удосконалення обслуговування користувачів в сучасних умовах. Анкетування проводиться серед користувачів Наукової бібліотеки ЧНТУ. Ваша думка дозволить внести необхідні зміни в діяльність бібліотеки з урахуванням Ваших потреб і запитів.


Прес-дайджест "Бібліографія - погляд у майбутнє"

Бібліотечному фахівцю

Пропонуємо до перегляду четвертий випуск прес-дайджесту, присвяченого бібліографічної діяльності бібліотек. До збірки включені статті з періодичних зарубіжних наукових видань.

Відділ інформаційно-бібліографічної роботи


/Files/images/bibliograf_2/5.jpgМистецтво та книги: 20 вражаючих бібліотек світу

Авторитетне американське видання опублікувало добірку вражаючих бібліотек зі всього світу.

Як пише Business Insider, бібліотека - це не просто місце зберігання книжок, а справжній храм, де можна відпочити душею і почерпнути нові знання. Але деякі виділяються завдяки реліквіям, живопису та фоліантам, а інші - за допомогою цікавих дизайнерських рішень і нових технологій, які доводять популярність друкованої літератури.Нове на сайті!

/Files/images/bibliograf_2/vz.jpgРубрика "На допомогу науковцю":

ПЕДАГОГІЧНІ НАУКИ: наукові фахові видання України у вітчизняних та міжнародних наукометричних, реферативних базах даних;

БІОЛОГІЧНІ НАУКИ: наукові фахові видання України у вітчизняних та міжнародних наукометричних, реферативних базах даних;

ХІМІЧНІ НАУКИ: наукові фахові видання України у вітчизняних та міжнародних наукометричних, реферативних базах даних.


До уваги шанувальників поезії!

/Files/images/bibliograf_2/на.jpgНаукова бібліотека представляє збірку віршів «На крилах натхнення».

Це видання - творчий доробок студентів-учасників літературної студії «Пролісок» та творчої студії «Гаудеамус», а також викладачів, співробітників та випускників Чернігівського національного технологічного університету.

Видання присвячено 55-річчю навчального закладу.

З питань придбання збірки віршів звертатися в редакційно-видавничий відділ університету (корпус 1, кімн. 310).

Контакти: т. 3 -03-30; 3-40-79; 063-36-37-366.

E-mail: libcstu@gmail.com


Інформаційний центр ЄС

/Files/images/bibliograf_2/есукр.jpg24 травня при Чернігівському національному технологічному університеті відкрили Інформаційний центр ЄС. На відкритті був присутній Юргіс Вілчінскас, керівник відділу преси та інформації Представництва ЄС в Україні. Відтепер всі охочі можуть прийти до Наукової бібліотеки ЧНТУ, щоб ознайомитися з документами, основною інформацією та політикою Європейського Союзу.

"Європейський Союз : історія, сьогодення, майбутнє" - підбірка сайтів з посиланнями, на яких найбільш повно розкривається інформація про Європейський Союз, його історію, відносини з Україною та майбутнє.


Нове на сайті!

/Files/images/bibliograf_2/фрон.jpgНаукова бібліотека ЧНТУ представляє:

віртуальна книжкова виставка «Німеччина: від минулого до сучасності»;

тематичний інтернет-навігатор «Вікно в Німеччину».


Рейтинг найкращих університетів світу

/Files/images/bibliograf_2/small_information_items_964.jpgРейтинг найкращих університетів світу (QS World University Rankings)

— глобальне дослідження і супроводжуючий його рейтинг найкращих вищих навчальних закладів світового значення за показником їх досягнень у галузі освіти і науки. Розрахований за методикою британської консалтингової компанії Quacquarelli Symonds(QS).

QS World University Rankings вважається одним з найбільш впливових глобальних рейтингів університетів. Розроблено в 2004 році Quacquarelli Symonds спільно з британським виданням Times Higher Education. До 2010 року був відомий як The World University Rankings. З 2010 року єдиний рейтинг розділився на два:

- видання Times Higher Education випускає рейтинг кращих університетів світу The World Reputation Rankings спільно з агентством Thomson Reuters;

- Quacquarelli Symonds продовжує випускати рейтинг під назвою QS World University Rankings.

Рейтинг оцінює університети за наступними показниками:

 • активність і якість науково-дослідної діяльності,
 • думка роботодавців та кар'єрний потенціал,
 • викладання та інтернаціоналізація.

Ці показники охоплюють ключові стратегічні місії університетів світового значення, за які вони відповідають перед учасниками процесу: академічною спільнотою, роботодавцями, учнями та їх батьками. Щорічно в дослідженні оцінюються понад 2500 вищих навчальних закладів по всьому світу. За його підсумками складається рейтинг 500 кращих університетів світу, а також рейтинги університетів з окремих дисциплін.

Рівень досягнень університетів оцінюється на підставі результатів комбінації статистичного аналізу діяльності навчальних закладів, аудійованих даних (включаючи інформацію за індексом цитування з бази даних Scopus найбільшої в світі бібліометричної бази даних наукових публікацій), а також даних глобального експертного опитування представників міжнародної академічної спільноти і роботодавців, які висловлюють свої думки про університети.


Дайджест грантів

/Files/images/bibliograf_2/грант вересень.jpgРежим роботи бібліотеки

Бібліотека обслуговує користувачів з понеділка по п'ятницю:

Корпус 1-4 (вул. Шевченка, 95)
В суботу за графіком установчих сесій заочного відділення
Останній робочий день місяця - санітарний день
з 9.00 до 17.00
Корпус 8 (вул. Козацька, 1)
Останній робочий день місяця - санітарний день
з 9.00 до 19.00
Корпус 11 (вул. Стрілецька, 1)
Останній робочий день місяця - санітарний день
з 9.00 до 17.00
Корпус 23 ( вул. Бєлова, 4)
Останній робочий день місяця - санітарний день
з 9.00 до 17.00Питання? Відповідь!

Питання відсутні
Задайте Ваше питання
Для того, щоб задати питання на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.