Повернутися до звичайного режиму
ЕЛЕКТРОННИЙ АРХІВ
НУ "ЧЕРНІГІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА"
НАУКОВІ ВИДАННЯ
НУ "ЧЕРНІГІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА"
ЕЛЕКТРОННИЙ КАТАЛОГНОВІ НАДХОДЖЕННЯ
ІСТОРІЯ УСПІХУ ФОНД ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАНЬ
УНІКАЛЬНА ЧЕРНІГІВЩИНА ТЕМАТИЧНІ ОГЛЯДИ ЛІТЕРАТУРИ

ВИЯВЛЯЄТЬСЯ, ТИ БУВ У ПІДВАЛІ МАРІУПОЛЬСЬКОГО ТЕАТРУ, БОЖЕ!

Книжки, зокрема переклади, не з’являються як порожні, беззмістовні репліки часу. Навпаки – вони свідчать про духовні запити суспільства, про нагальні потреби часу. Переклад – це творення Себе в просторі Іншого, це спосіб самоусвідомлення через Не-своє.

/Files/images/bibliograf/Збірник поезії.jpgКультурний взаємообмін між Україною і Грузією, що триває століттями, є конструктивним діалогом з Іншим і завжди віднаходженням спільного попри відмінне. Дієва підтримка України з боку Грузії особливо відчутна сьогодні, коли українці стали живим щитом між рашистською навалою і цивілізованим світом. Із початку російської агресії в Україні грузини-добровольці заснували Грузинський національний легіон, який наразі офіційно входить до складу Збройних Сил України. Прикметним є шеврон легіону, серед красномовних образів якого – повна карта Грузії – з Осетією та Абхазією, окупованими Росією, і жовто-блакитний щит.

На лінії вогню зараз і митці. Очевидно, проти реальної, вбивчої зброї художні образи безсилі. Але метафори стають у пригоді тим, хто шукає смисли в абсурдному світі, у ситуації й стані ненормальності (як називає війну Сергій Жадан), щоб не збожеволіти в страшних реаліях. Поезія наразі на відмінно виконує свою терапевтичну місію: лікує зболілі від війни душі, зміцнює віру в людину, надихає жити й любити.

Збірка-білінгва, продовжує розпочату ще в античності дискусію про місце мистецтва й роль митця у світі, сповненого страждань і героїки, самопожертви й віри. Цей культурний проєкт, започаткований та організований Наталією Торкут та Тінатін Маргалітадзе, є мистецьким містком між Україною та Грузією в часопросторі російсько-української війни, коли музи не в змозі мовчати.

Бібліотека пропонує збірник поезії «Виявляється, ти був у підвалі Маріупольського театру, Боже!».


80-ті РОКОВИНИ ДЕПОРТАЦІЇ

18 травня – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

/Files/images/sotsiokultur_deyat/Крим.jpgУ 2024 році – 80-ті роковини депортації кримськотатарського народу з території Кримського півострова радянським тоталітарним режимом у 1944 році.

Україна визнала злочин примусової депортації актом геноциду кримськотатарського народу, керуючись положеннями Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, засуджуючи політику тоталітарного режиму щодо утисків корінного народу України. Канада, Латвія та Литва у 2019 році визнали депортацію кримських татар, корінного народу України, геноцидом. Триває робота із визнання депортації геноцидом в інших країнах.

Докладніше:


ТИЖДЕНЬ ТЕМАТИЧНОГО КІНО

присвячений пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу
 • Наукова бібліотека запрошує на тиждень тематичного кіно: у період з 17 по 23 травня у читальній залі відбудуться сеанси художніх та документальних фільмів.
 • Чекаємо на вас о 15 годині кожного робочого дня для перегляду та обговорення побаченого.
 • Вшануємо пам'ять жертв геноциду хвилиною мовчання… Не забудемо! Не пробачимо!

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ВИШИВАНКИ

Всесвітній день вишиванки – міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу.

/Files/images/sotsiokultur_deyat/вишиванка.jpgДата проведення – щороку в третій четвер травня. У цей день кожен охочий може долучитись до свята, одягнувши вишиванку на роботу, до університету, школи чи садочка.З вернення до життєдайних джерел народного мистецтва, до збереження та оновлення всіх його видів – це усвідомлення свого родоводу, духовних традицій та відродження культури українського народу.

З нагоди Всесвітнього дня вишиванки бібліотека пропонує:

 • виртуальна виставка літератури;
 • інформ-досье "Вишиванка – для кожного доля".

Українська вишиванка стала символом свободи та мужності, тому наразі до неї підвищений інтерес.

Через це музей Івана Гончара вирішив надати безкоштовний доступ до схем традиційної вишивки з різних областей України.

Віднині, всі охочі зможуть використати старовинну техніку вишивки для створення власного унікального одягу, вшановуючи культурну спадщину нашої країни. На сайті музею доступні детальні інструкції всіх технік згідно регіону. Тут представлені схеми жіночих, чоловічих та дитячих сорочок, а також рушників з детальними описами технік, особливостей крою та шиття, межі вишивки з її розмірами, рекомендації кольорів ниток для вишивки за DMC палітрою.

Проєкт був здійснений за допомогою Українського культурного фонду та Zagoriy Foundation. Над деталізацією кожної вишиванки працювала велика кількість професіоналів: мистецтвознавців, фахівців з традиційної вишивки, кравчинь, конструкторів, дизайнерів та фотографів. Вийшов прекрасний проєкт, який дає можливість кожному стати ближче до української культури.


ШУКАЧ ІСТОРИЧНОЇ ПРАВДИ

/Files/images/bibliograf/Kostomarov_7.jpg16 травня – день народження Миколи Костомарова (4 (16) травня 1817 – 7 (19) квітня 1885), видатного історика, етнографа і фольклориста, письменника, громадського діяча.

Микола Іванович був високоосвіченою людиною, наполегливим шукачем історичної істини, талановитим архівістом.

Народжений, як і Тарас Шевченко, кріпаком і отримавши волю завдяки матері, Костомаров не випадково звернувся до вивчення історії України, добре розуміючи волелюбні традиції українського народу, став одним із засновників та ідеологів Кирило-Мефодіївського товариства, автором знаменитої «Книги буття українського народу» – світоглядної конституції України.

Бібліотека пропонує своїм читачам віртуальну виставку, присвячену Н. І. Костомарову.


УКРАЇНЦІ-РЯТІВНИКИ

/Files/images/bibliograf/праведники.jpgСьогодні – 14 травня – Україна відзначає День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.

Подія була започаткована постановою Верховної Ради у 2021 році та співпадає із відзначенням Дня незалежності Ізраїлю. Докладніше за цим посиланням.

Під час Голокосту, за різними оцінками науковців, у Європі було знищено близько 6 мільйонів євреїв. З них чверть, 1,5 мільйони, – стали жертвами нацистів на території України.

І цифра могла бути набагато більшою якби не самовідданість людей, які, ризикуючи, своїм життям під час Другої світової війни рятували євреїв від неминучої смерті. 2673 наших співвітчизника удостоєні державою Ізраїль високого звання "Праведник народів світу".

Тематична література з фонду наукової бібліотеки:

 • Хігер, К. Дівчинка у зеленому светрі : життя у мороці Голокосту : пер. с англ. / К. Хігер, Д. Пейснер. – Київ : KM Publishing, 2015. – 255 c. Всесвітньо відомі мемуари Кристини Хігер, яка пережила Голокост і вціліла у Львові 1943-го року тільки завдяки тому, що її родина з невеликим гуртом інших євреїв змогла сховатися в каналізації. Не позбавлена упередженості й багатьох неточностей, адже на момент окупації маленькій Кристині було заледве сім років, це книжка про жагу до життя, дружбу й порятунок.
 • Зузак, М. Крадійка книжок : роман / М. Зузак. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2022. – 414 с. Болючі спогади своїх батьків-емігрантів про такі несумісні речі, як дитинство, війна й Голокост, сучасний письменник поклав в основу історії про маленьку дівчинку Лізель Мемінгер, яка в страшні роки Другої світової, навчившись читати за посібником гробаря, збагнула силу Слів і, втративши все інше, вижила – завдяки лише цій силі.
 • Гармел, К. Солодкі чари забуття / К. Гармел. – Харків : Віват, 2019. – 399 с. Гоуп, розлучена молода жінка, власниця кондитерської, яку заснувала її бабуся Роз, мешкає неподалік від Бостона разом із дочкою. Якось бабуся просить онуку довідатися, що сталося з їхньою сім’єю, про яку вона ніколи до того не згадувала. Виконуючи її прохання, дівчина дізнається про драматичну долю бабусі, яка мусила втекти з Франції від жахіть війни й голокосту. І відтоді життя Гоуп несподівано змінюється.
 • Егер, Е. Вибір. Прийняти можливе / Е. Егер. – Київ : Книголав, 2022. – 399 с. Докротка Еґер потрапила до Аушвіцу, коли їй було 16 років, там вона втратила батьків, а їй із сестрою вдалося вижити. Через кілька років після звільнення вона емігрувала до Америки, де протягом десятиліть працювала над тим, щоб зцілитись від травми. У цій книжці історія її перебування у концтаборі та її звільнення, історія самозцілення та яку роль у цьому процесі відіграв Віктор Франкл, психотерапевт і теж вцілілий у Аушвіці, а також це історії її пацієнтів, яким вона допомогла пережити скрутні моменти. За словами авторки, ніхто не може уникнути страждань у своєму житті, але кожен має вибір, як вийти з таких ситуацій – як жертва чи той, хто вцілів. І ця книжка про те, як дійти до такого вибору, як звільнитись від травм.

ВИДАТНИЙ УКРАЇНСЬКИЙ НОВЕЛІСТ

/Files/images/bibliograf/Стефаник_Василь.jpg14 травня виповнюється 153 роки від дня народження видатного українського письменника, неперевершеного майстра соціально-психологічної прози, новатора модерністської техніки письма, новеліста, тонкого спостерігача людської душі, гуманіста і просвітителя Василя Семеновича Стефаника (14 травня 1871 – 7 грудня 1936).

Про Василя Стефаника:

 • Стефаник – абсолютний пан форми... Се правдивий артист із Божої ласки, яким уже нині можемо повеличатися перед світом. Іван Франко
 • Унікальний у світовій літературі феномен: перипетії життя зубоженого селянина, його соціальні і національні страждання, його душевні стани відтворені в такому діапазоні і на такому рівні трагізму, які раніше були мислимі лише в рафінованого інтелігента - героя європейської класики. Іван Дзюба

Бібліотека рекомендує до перегляду віртуальну виставку творів Василя Стефаника і літератури про нього.


ДЕНЬ МАТЕРІ

/Files/images/bibliograf/день матері.jpgСтрашна біда спіткала Україну.

Українки виносять дітей з-під обстрілу; народжують малюків у бомбосховищах; влаштовують школи під землею. Матері чекають на своїх синів та дочок з фронту. Лікують, моляться, волонтерять, передають на фронт домашню їжу, плетуть маскувальні сітки... Зустрічають зі сльозами радості та горя...

Матері стикаються з новими викликами, але ніколи не зупиняються та не бояться заради дітей. Подякуйте своїй мамі сьогодні, поцілуйте натруджені рідні руки!

У другу неділю травня в Україні святкують День матері. Пропонуємо ознайомитися з виставкою поезій з фонду Наукової бібліотеки, присвячену найріднішій людині.


НОВІ НАДХОДЖЕННЯ

Праці викладачів Національного університету "Чернігівська політехніка"

/Files/images/vikladach/європ.jpgЄвропейські орієнтири публічного управління : кол. монографія / Ю. Ю. Лихач, О. В. Михайловська, О. М. Руденко та ін. ; керівник авт. кол. Ю. Ю. Лихач. - Київ, 2023. - 220 с.

У монографії досліджено актуальні питання відносин України з Європейським Союзом. Акцентовано увагу на реалізації європейських цінностей у системі публічного управління, формуванні громадянської (політичної) освіти в Європейському Союзі. Висвітлено теоретичні та практичні аспекти адаптації вітчизняного законодавства до права Європейського Союзу. Розглянуто проблеми імплементації європейських стандартів соціального діалогу в контексті відновлення та розвитку України. Описано інструменти розбудови інституційної спроможності органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Приділено увагу питанням європейської ідентичності та культурного різноманіття.

Для фахівців у галузі публічного управління, науковців, викладачів, студентів та всіх, хто цікавиться даною проблематикою.


НОВЕ НАДХОДЖЕННЯ: Forbes Ukraine #2 2024

Новий випуск журналу Forbes Ukraine – номер, присвячений найкращим роботодавцям та головним інвесторам країни.

Рейтинг роботодавців – 2024. Forbes Ukraine спільно з Rоbota.ua визначили найкращих роботодавців країни. Ми робимо дослідження вже вчетверте (вдруге за час великої війни). І воно виявилось наймасштабнішим за всю історію рейтингу роботодавців від Forbes Ukraine – ми отримали майже 42 000 анкет, що на 50% більше, ніж у 2023 році.

/Files/images/bibliograf/Форбс.jpgГоловні інвестори країни. Forbes Ukraine вперше презентує рейтинг найбільших інвесторів в українську економіку під час війни. Хто увійшов до списку 25 компаній, які за час війни вклали в розвиток бізнесу й української економіки майже 310 млрд грн?

Також у номері:

 • Найбільша угода війни.
 • На захисті бізнесу.
 • Чого очікувати від української економіки в 2024-му та 2025 роках?
 • Великий макропрогноз для України від Focus Economics.

Запрошуємо до читальної зали наукової бібліотеки НУ «Чернігівська політехніка» (корпус 1, кабінет № 149).


НАЙБЛИЖЧІ ВЕБІНАРИ ВІД КОМПАНІЇ CLARIVATE

/Files/images/bd/вебинары.jpgClarivate є власником і виробником потужних ресурсі та інструментів, що допомагають науковцям проводити, аналізувати, презентувати наукові дослідження на світовому рівні.

Clarivate запрошує, за можливості, в цей складний для країни час долучатися до вебінарів. Вебінари безкоштовні, українською у ZOOM. Необхідна попередня реєстрація. Передбачено сертифікат учасника за умови присутності більше 90 % основного часу вебінару.

Clarivate Essential

 • 16 травня 10:15-11:15 Тема : Повний цикл наукового дослідження з ресурсами Clarivate Тези: Розглянемо ключові етапи циклу наукового дослідження від ідеї до презентації здобутків та ресурси Clarivate (Web of Science Core Collection, EndNote, Journal Citation Reports, InCites, Grant Index, Pivot-RP, ProQuest Dissertaion and Thesis Index, ResearcherID) що допоможуть пройти цей цикл максимально ефективно. Реєстрація

Research Smarter

 • 23 травня Тема : Відповідальний академічний штучний інтелект для дослідників Web of Science Тези: Штучний інтелект трансформує академічні дослідження, викладання та навчання. Clarivate гарантує, що ви зможете безпечно і відповідально орієнтуватися в цьому новому ландшафті, забезпечуючи при цьому досконалість досліджень. Приєднуйтесь до цієї сесії, щоб дізнатися більше про нещодавні та майбутні розробки на основі штучного інтелекту у Web of Science, включаючи значні покращення пошуку та майбутній дослідницький асистент Web of Science на основі генеративного штучного інтелекту. Ми обговоримо, як ми впроваджуємо штучний інтелект, щоб допомогти дослідникам усіх рівнів вирішувати складні дослідницькі завдання та отримувати більше від найнадійнішої у світі бази даних цитувань – Web of Science Core Collection. Реєстрація: 10:15-11:15

Записані вебінари українською від Clarivate тут; від Elsevier тут.


БІБЛІОТЕЧНЕ ВИДАННЯ

Інформаційно-бібліографічним відділом наукової бібліотеки підготовлено біобібліографічний покажчик:

Кальченко Віталій Іванович : біобібліограф. покажч. / уклад. Н. С. Лузіна. – Чернігів : Наукова бібліотека НУ «Чернігівська політехніка», 2024. – 56 с.

/Files/images/pokajchiki/Кальченко.jpgБіобібліографічний покажчик присвячено науково-педагогічній діяльності Кальченка Віталія Івановича – доктора технічних наук, професора, завідувача кафедри автомобільного транспорту та галузевого машинобудування Навчально-наукового інституту технологій Чернігівського національного технологічного університету, Заслуженого діяча науки і техніки України.

Покажчик укладено за предметно-хронологічним принципом. Праці опубліковані відповідно до тематичних рубрик – авторські свідоцтва та патенти, монографії, дисертація, навчальні посібники, статті з періодичних видань, тези доповідей, методичні вказівки, звіти про НДР, інформаційні листки. В рубриках дотримано хронологічний характер розміщення опублікованих праць у прямій послідовності, в межах кожного року – за абеткою публікацій. Добір матеріалів здійснено на основі особистих матеріалів автора, Картотеки праць викладачів, Електронного каталогу Наукової бібліотеки НУ «Чернігівська політехніка».

Бібліотечне видання продовжує серію покажчиків праць науковців Національного університету «Чернігівська політехніка».


БІБЛІОТЕЧНЕ ВИДАННЯ

Інформаційно-бібліографічним відділом підготовлено новий рекомендаційний покажчик літератури:

/Files/images/pokajchiki/АВТ.jpgАвтомобільний транспорт : рекомендаційний покажчик / уклад. С. Л. Бондар. – Чернігів : Наукова бібліотека НУ «Чернігівська політехніка», 2024. – 41 с.

Рекомендаційний покажчик містить інформацію щодо наукових видань; навчальної, методичної літератури з фонду Наукової бібліотеки за темою «Автомобільний транспорт» та посилання на вебресурси, що висвітлюють дані питання.

Покажчик розрахований на допомогу навчальному процесу і може бути корисним студентам у процесі навчання та викладачам у науково-методичній і викладацькій діяльності.

В межах розділів видання розміщені за абеткою. Доповнюють видання Алфавітно-предметний покажчик назв книг та Іменний покажчик авторів книг.


БЛОКБАСТЕР НЕ ГІРШЕ, НІЖ «ПІРАТИ КАРИБСЬКОГО МОРЯ»

вийде, якщо про навколосвітню експедицію Крузенштерна-Лисянського зняти кіно.

Юрій (при хрещенні Георгій) Федорович Лисянський (1 (12) квітня 1773, Ніжин – 26 лютого (6 березня) 1837, Санкт-Петербург ) – мореплавець українського походження на британській та російській службі, географ, океанограф, першовідкривач невідомих земель.

/Files/images/bibliograf/Лисянський.jpgШляхетним козакам Лисянським у Ніжині та на території Ніжинського полку належало декілька будинків – родина була досить велика. Під створення «Меморіального будинку-музею Юрія Лисянського» переданий, на сьогодні єдиний, що зберігся в огорожі церкви Івана Богослова (1752 р.), де священиком понад 40 років свого життя прослужив батько мореплавця – протоієрей Федір Лисянський (1730-1803). Пам'ятають склепіння цієї хатинки й малого Юрка (Георгія).

Більше цікавої інформації:

 • Про першого українця, який здійснив навколосвітню подорож
 • Про люльку Лисянського та присмак солоного бризу в Ніжині

/Files/images/bibliograf/круз.jpgБібліотека пропонує:

 • Ємченко О. Земна обручка Крузенштерна і Лисянського / О. Ємченко // Наука і суспільство. – 2008. – № 3/4. – С. 37-46.
 • Сапон, В. М. Одіссея Юрія Лисянського / В. М. Сапон, В. М. Шевченко. – Ніжин : Пилипенко Н. В., 2012. – 38 с. : іл. Спроба узагальнити опубліковані про нього матеріали, уточнивши деякі штрихи біографії та використавши нові архівні джерела.
 • Санченко А. Круз та Лис. Напередодні : повість / А. Санченко. – Київ : Комора, 2020. – 272 с. Антон Санченко взявся реконструювати початки зіркової кар’єри майбутнього кавалера ордену Святого Георгія, власника іменної золотої шпаги, капітана першого рангу Юрія Лисянського.

ЧИТАТИ – ЦЕ МОДНО!

Бібліотека вітає переможця проєкту «Читати – це модно!» першокурсника Бабко Миколу (спеціальність "Інженерія програмного забезпечення").

/Files/images/sotsiokultur_deyat/Микола.jpgМикола любить читати з дитинства, відвідував бібліотеку у своєму містечку. Віддає перевагу таким жанрам як фентезі, містика, жахи. Серед улюблених авторів – Ніл Гейман та Стівен Кінг.

Зараз увага хлопця зосереджена на навчанні, але читання залишається важливою складовою його життя. На сторінках проєкту «Читати – це модно!» Микола запропонував нашим читачам близько сорока видань.

Бажаємо переможцю захоплюючих книжок, успіхів у навчанні, гарних друзів, активної життєвої позиції, добрих справ в ім'я України!

Чекаємо наших любих читачів у новому сезоні онлайн-проєкту, який стартує восени. Умови участі, дати, архів на сторінці сайту бібліотеки «Соціокультурна діяльність».


ДО УВАГИ ЧИТАЧІВ!

Повідомляємо про нові надходження літератури до фонду нашої бібліотеки за I квартал 2024 року.


ПРЕЗЕНТАЦІЯ КРАЄЗНАВЧОГО ВИДАННЯ

3 квітня в Національному університеті «Чернігівська політехніка» відбулась презентація краєзнавчого видання "Домове різьблення Чернігова: каталог візерунків" (автори – Алєшугіна Н. О., Зеленська О. О.).

На заході були присутніми представники Департаменту культури і туризму Чернігівської ОВА, наукових бібліотек ім. Русових та ім. Коцюбинського, Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського, проєкту "Дерев'яне мереживо Чернігова", інших організацій міста, а також науково-педагогічні працівники та студенти університету.

Порушувалися питання історії походження, стану та способів збереження дерев'яної архітектурної спадщини, її значення для розвитку туристичної сфери міста Чернігова. Презентація завершилась жвавим обговоренням окресленого кола питань. Невдовзі каталог з'явиться у вільному доступі на сайтах бібліотек міста і університету.

Наша бібліотека вже має друковане видання, за що ми дуже вдячні авторкам книги та кафедрі туризму!

 • Алєшугіна Н. О. Домове різьблення Чернігова : каталог візерунків / Н. О. Алєшугіна, О. О. Зеленська. – Чернігів : видавець Брагинець О. В., 2024. – 144 с. : іл. У каталозі представлено понад 200 візерунків пропильного різьблення, використаних для виготовлення фризів, підзорів, причелин, сандриків, пілястрів, капітелей та інших архітектурних елементів дерев’яних будинків Чернігова. Призначено для майстрів та аматорів різьбярства, керівників профільних гуртків та широкого кола шанувальників чернігівської старовини.

Нагадуємо: у нашому фонді є і перша книга, яка теж присвячена дерев'яним перлинам Чернігова.

 • Чернігівське узороччя: краса, що зникає / Н. О. Алєшугіна, В. М. Величко, О. О. Зеленська та ін. ; ред. Н. О. Алєшугіна. – Ніжин : ТПК "Орхідея", 2016. – 130 с. : іл. Ілюстроване видання пропонує здійснити цікаву екскурсію старовинними вулицями Чернігова, на яких збереглись зразки дерев'яної архітектури кінця ХІХ-початку ХХ ст., прикрашені дерев'яними різьбленням.

ВІДЕО: Старовинне домове різьблення: у Чернігові презентували видання про автентичні візерунки

/Files/images/sotsiokultur_deyat/узороччя.jpg


ПІВНІЧНА ФОРТЕЦЯ КРАЇНИ #МістаГероїв

Друга річниця визволення Чернігівщини від російських окупантів.

/Files/images/bibliograf/че.jpg«Серце України відчувало біль…» – сказав Володимир Зеленський, згадуючи події 2022 року. Єдність українців забезпечила успіх захисту держави з перших годин 24 лютого. Визволення півночі держави та стійкість України були забезпечені завдяки Силам оборони і безпеки та багатьом звичайним людям, які їм допомагали. Від перших годин повномасштабного вторгнення війна для українців стала справді народною війною, наші міста стали містами героїв, наші села стали селами героїв – людей, які допомагали вистояти одне одному i державі.

Бібліотека запрошує переглянути виставку, присвячену мужнім оборонцям півночі країни (корпус 1, читальна зала).

Бібліотека пропонує:

 • Сторінка пам'яті на власному вебресурсі наукової бібліотеки.
 • Карповець, В. Місяць у полоні / В. Карповець // Бібліокур’єр. – 2022. – № 1-3. – С. 8.
 • Щоб пам’ятати // Бібліокур’єр. – 2023. – № 1. – С. 3.
 • Бура, Д. М. Чернігів. Чотирикутник єдності / Дар’я Бура. – Харків : Фоліо, 2022. – 219 с. ; іл. Від Чернігова до Києва машиною їхати лише дві години, а до кордону з рф – годину, тому оборона міста у повномасштабній війні 2022 року мала стратегічне значення для захисту столиці. «Якби ми не втримали Чернігів, могли б втратити і Київ», – пояснюють військові. 38 днів місто зазнавало артилерійських та авіаударів, опинилося практично у блокаді, без зв’язку і комунікацій. Його околиці розбиті до цеглин. Але саме тут російські танки «їхали заднім ходом» і палали від «коктейлів Молотова». Чернігів став містом героїв, а його оборона, як і всього регіону, трималася на чотирьох складових. Навіть на п’яти – ще річка Десна допомагала. Про тих, хто втримав і виборов місто у російських окупантів, – у цій книжці.

ПОБАЧИВ СВІТ ЧЕРГОВИЙ НОМЕР «БІБЛІОКУР’ЄРА»

Науковою бібліотекою Національного університету «Чернігівська політехніка» випускається регіональне професійне видання – Інформаційний бюлетень «БІБЛІОКУР’ЄР».

/Files/images/bibliokurer/курьер 1 24.jpgБібліокур’єр : Інформаційний бюлетень Наукової бібліотеки Національного університету «Чернігівська політехніка». – 2024. – № 1 (38). – 8 с.

НОВИЙ ВИПУСК нашого бюлетеня містить інформацію в наступних розділах:

 • НОВИНИ БІБЛІОТЕКИ
 • АКТУАЛЬНО
 • ВИСТАВКОВА ГАЛЕРЕЯ
 • РАДИМО ПРОЧИТАТИ
 • КЛУБ «ОСОБИСТІСТЬ»
 • НОВІ НАДХОДЖЕННЯ
 • СВІТ ОЧИМА БІБЛІОТЕКАРЯ

Запрошуємо до читання!


ЮВІЛЕЙНЕ ЗІБРАННЯ ЛІТЕРАТУРНОЇ СТУДІЇ

20 березня в наукової бібліотеці НУ «Чернігівська політехніка» відбулось ювілейне зібрання літературної студії «Дивосвіт».

/Files/images/kozatska/Дивосвіт.jpgВже 5 років Студія об’єднує любителів поезії; допомагає розвитку літературних здібностей тих студентів, яких цікавить літературне мистецтво; створює умови для розвитку і поліпшення навичок написання поетичних і прозових текстів; висвітлює розмаїття літературних форм та засобів.

На ювілейному засіданні літературної студії її учасники презентували власні твори, обговорювали їх, грали на гітарі, співали та слухали музику.

Душевні дружні літературні розмови вели: Бойченко Катерина (гр. ПШ-232), Мартинович Софія (гр.ФК-231), Слиш Олександр (випускник університету), Шевченко Валентина (ЦГЮ-201), Мороз Владислав (КЮ-202), Кульчиковський Марко (КЮ-201). Коротеньке відео!!!

З творчістю наших талановитих студійців можна ознайомитись в інформаційному бюлетені Наукової бібліотеки «Бібліокур’єр»: докладніше за цим посиланням.


ДО УВАГИ КОРИСТУВАЧІВ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ!

Повідомляємо про нові електронні адреси корпоративної пошти фахівців наукової бібліотеки НУ "Чернігівська політехніка".

Оновлена Інформація на сторінках сайту бібліотеки:


КАЗКА З ВОВНИ

У бібліотеці відкрилася виставка валяних іграшок.

/Files/images/sotsiokultur_deyat/іграшки.jpgРосстальна Лариса Миколаївна віднедавна працює старшою лаборанткою кафедри іноземної філології Національного університету «Чернігівська політехніка». Все життя захоплювалася рукоділлям: шила, плела, гаптувала. Всьому цьому навчилася від своєї мами. Останні 15 років займалася пошиттям інтер’єрних іграшок. Робила переважно текстильних персонажів Тільда, яких колись побачила на виставці виробів ручної роботи чернігівських майстринь «Що може жінка».

«Одного дня побачила валяну з вовни іграшку «Бібабо», яку надівають на руку, та «захворіла» нею» – згадує авторка. За останні кілька роки пані Лариса створила не один десяток пальчикових іграшок у техніці мокрого валяння. Ці іграшки створюються для розвивальних занять із дітьми, проте, дорослі від них теж у захваті.

Лариса Миколаївна постійно вдосконалює свою майстерність, вчиться та бере майстер-класи у Ярослави Тройніч, яка мешкає у Фінляндії у м. Гельсінкі. Незважаючи на те, що у творчому доробку майстрині є сумки, палантини та прикраси, зроблені у техніці мокрого валяння, пані Лариса постійно повертається до іграшок: «Бо вони зігрівають душу».

Запрошуємо помилуватися чудовими експонатами! Вони не тільки надзвичайно милі: у кожної іграшки своя історія, свій характер.


БІБЛІОТЕКА ДЯКУЄ!

Здійснюйте добро, поки ви існуєте! (Д. Дідро)

Наукова бібліотека Національного університету «Чернігівська політехніка» висловлює щиру подяку авторам, співробітникам університету та студентам за подаровані видання, що надійшли до бібліотеки протягом ІІ півріччя 2023 року.


ВИСТАВКА, ВІДКЛАДЕНА ВІЙНОЮ

/Files/images/sotsiokultur_deyat/выдкладена.jpgУ приміщенні наукової бібліотеки НУ «Чернігівська політехніка» пройде фотовиставка міського фотоклубу «ПРЕКРАСНЕ ПОРУЧ».

Ця виставка мала відбутись у березні 2022 року. Проте все скасувала війна… Це виставка тодішнього, ще мирного життя. Тут є наш величний і неушкоджений Чернігів, мирне життя людей, чудова природа…

Звісно, коли ворог топче рідну землю і вбиває наших людей, кожен з нас має робити посильний внесок у наближення перемоги. Хоча здається, що зараз не до творчості, але війна йде в тому числі й на культурному фронті.

Запрошуємо всіх бажаючих! Виставка сповнена позитиву, який не повинен покидати нас і в цей важкий час.


УКРАЇНА – КОЗАЦЬКА ДЕРЖАВА

Адміністрація університету передала до фонду нашої бібліотеки подарункове видання «Ілюстрована історія українського козацтва» у 5175 фотосвітлинах. Запрошуємо до ознайомлення з цим видатним виданням ("видатним" у всіх сенсах, бо навіть вага книги – десять з половиною кілограмів!).

/Files/images/sotsiokultur_deyat/книга козацтво.jpgУ книзі представлена історія і культура українського козацтва у фотосвітлинах з оригіналів документів, мап, стародруків, рукописів, клейнодів, зброї та одягу, з творів графіки, живопису, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва, історичних ландшафтів, з пам’яток архітектури та інших українських козацьких старожитностей. Книга містить також історичні нариси про різноманітні аспекти історії козацької України, життєписи її визначних діячів. Ідейний задум видання "Україна – козацька держава" втілювався шляхом фотофіксацій та зібрання величезного масиву предметів матеріальної культури козацької доби, розпорошених не лише по Україні, а й по всьому світу.

/Files/images/sotsiokultur_deyat/гетьман.jpgДо видання увійшло 5175 фотосвітлин, із них 535 фотоілюстрацій портретів гетьманів, кошових отаманів, козацької старшини та їхніх родин, 167 портретів історичних осіб козацької доби, церковних і культурно-освітніх діячів, письменників і вченим, воєвод і князів, імператорів і королів, понад 100 оригінальних портретів кобзарів і лірників. Сфотографовано і описано 453 одиниці холодної, вогнепальної зброї та військового спорядження, до видання увійшли практично всі 42 клейноди – булави, пірначі та келепи гетьманів і козацької старшини, що зберігаються в музеях України і за кордоном.

/Files/images/sotsiokultur_deyat/фотосвітлини.jpgЗібрана майже вся колекція народних картин "Козак Мамай" – 105 полотен і малюнків. 41 одиниця народних музичних інструментів- кобза, бандура, торбан і ліра. Сфотографовані і описані 187 стародруків і рукописів. Описано понад 380 одиниць золотарства та 50 виробів церковного шитва, із них 105 виробів – це вклади гетьманів, старшини та козаків до православних храмів і монастирів. Сфотографовано 160 православних храмів і 28 монастирів, побудованих, в добу козацького правління і завдяки ктиторству гетьманів і козацької старшини. Зафотофіксовано понад 100 козацьких могил та місць колишніх поховань.


ПІДТРИМКА УКРАЇНСЬКИХ НАУКОВЦІВ, ДОСЛІДНИКІВ ТА СТУДЕНТІВ

/Files/images/bd/Ельзевір.jpgВ умовах війни багато українських науковців позбавлені доступу до робочих місць та інструментів проведення досліджень. Разом з тим, доступ до наукометричних баз даних важливий для багатьох аспектів наукової діяльності. Науковці мають змогу здійснювати систематичний пошук наукової літератури, отримувати інформацію про впливовість наукових журналів та відстежувати тенденції в наукових дослідженнях.

Одна з найбільших видавничих компаній світу – Elsevier – надає безкоштовний доступ до своїх інструментів академічної підтримки, наборів даних і освітніх рішень у цей важкий час.

 • ScienceDirect – провідна платформа рецензованої літератури для просування досліджень, яка поєднує в собі авторитетні повнотекстові наукові та технічні публікації з інтелектуальною інтуїтивно зрозумілою функціональністю.
 • Scopus – найбільша реферативна база даних і цитат рецензованої літератури (наукових журналів, книг і матеріалів конференцій); містить розумні інструменти для відстеження, аналізу та візуалізації досліджень.
 • Researcher Discovery – пілотна програма дозволяє здійснювати пошук за ключовими словами, щоб швидко знаходити дослідників, які працюють у певній галузі (ключові слова зіставляються з назвою, анотацією та назвою журналу статей понад 16 мільйонів авторів у базі даних Scopus).
 • SciVal – це веб-аналітичне рішення, яке дає змогу візуалізувати ефективність досліджень, порівнювати їх з аналогами, розвивати стратегічні партнерства, визначати й аналізувати нові дослідницькі тенденції, створювати унікальні індивідуальні звіти.
 • Funding Institutional – допомагає своєчасно знаходити можливості фінансування від понад 4300 державних і приватних фінансових організацій та досягти максимального успіху.
 • Researcher Academy – платформа електронного навчання, яка надає безкоштовний доступ до незліченних ресурсів електронного навчання, призначених для підтримки дослідників.
 • Mendeley – безкоштовний довідковий менеджер, який може допомогти вам зберігати, упорядковувати, нотувати, ділитися та цитувати посилання та дані досліджень.

Посилання на інструменти: https://www.elsevier.com/promo/ukraine-academic-support

Наукова бібліотека надасть консультації щодо реєстрації в базах та використання інструментів академічної підтримки. Е-mail: bib.zal2@gmail.com


КЛУБ НАСТІЛЬНИХ ІГОР «GAME TIME»

Ви ніколи не замислювалися, чому в час цифрових технологій та тотальної комп’ютеризації настільні ігри набирають все більшої популярності?

/Files/images/chntu/_TIME.jpgМожливо причина в нестачі живого спілкування? Сьогодні невід'ємним атрибутом багатьох закладів, у тому числі і бібліотек, є настільні ігри. По перше, це живе спілкування, чудовий привід зустрітися з друзями! А ще гарний спосіб розвинути пам’ять, логічне мислення, комунікативні навички. Інтелектуальні ігри дозволяють поповнити словниковий запас, показати свою ерудицію, підвищити швидкість реакції та уважність. Якщо ви любите проводити дозвілля в веселій компанії, завітайте до бібліотеки.

Клуб настільних ігор «Game time» пропонує: популярну в багатьох країнах гру в слова «Скрабл», відмінне рішення для галасливої компанії – карткові ігри «UNO», «Свінтус», гру на уважність і швидкість реакції «Дуплет», стратегію «Каркассон», рольову пародійну за змістом гру «Манчкін» та багато інших.РЕЖИМ РОБОТИ БІБЛІОТЕКИ

 • Корпус 1-4 (вул. Шевченка, 95)
 • Корпус 8 (вул. Козацька, 1)

Бібліотека обслуговує користувачів з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Останній робочий день місяця - санітарний день.Питання? Відповідь!

Питання відсутні
Задайте Ваше питання
Для того, щоб задати питання на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.